Budapest — Kétszer is doktori fokozatot tüntetett fel pártja, a Párbeszéd honlapjára feltöltött önéletrajzában Karácsony Gergelyt, aki a Magyar Nemzet cikke szerint szándékosan írta magáról 2013-ban és 2017-ben is, hogy 2007-ben az ELTE AJTK Politikatudományi Intézetében PhD fokozatot szerzett, holott ez nem történt meg.

A főpolgármestert és újdonsült miniszterelnök-jelölt, ennyivel intézte el a doktorijának téves szereplését a közmédiában:

– Köszönjük, levettük, mert nem helyesen szerepelt

A főpolgármester szerint azért nem csinálta meg a doktoriját, mert amikor be kellett volna fejeznie, már két éve aktív politikus volt. – Így ért véget a tudományos karrierem – jegyezte meg.

Mindenki ezt olvassa most!

Karácsony egyik közeli kollégája azt is leszögezte, hogy a főpolgármester sosem beszélt arról, hogy doktori fokozata vagy címe lenne. Szerinte nem a politikus követte el a hibát, hanem valamelyik munkatársa.

Sokszor hárítják a politikusok az efféle hibákat kollégáikra. Kiszelly Zoltán szerint fontos kérdés, hogy szándékosan vagy véletlenül tüntetett fel a politikus az önéletrajzában hamis képzettségi adatokat.

Velem is előfordul, hogy odarakják a nevem elé a doktori jelzőt a konferenciaszervezők, és szólnom kell, hogy vegyék le – jegyezte meg a Blikknek a politológus, aki szerint akkor lehet következménye a dolognak, ha tudatosan ferdítettek.Ilyenkor azt szokták mondani a politikusok, hogy a programozó vagy a kabinetfőnök hibázott – hozta fel a leggyakoribb védekezést a szakértő.

Ők is pórul jártak

Kamu doktori címek ügyében a legnagyobb bukást Schmitt Pál köztársasági elnök könyvelhette el 2013-ban, miután kiderült, hogy egy bolgár szerző művéből ollózta ki doktori disszertációját több évtizeddel korábban: az államfői posztról is távoznia kellett. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes disszertációjáról is kiderült, hogy korábban megjelent művekből emelt át jelentős mennyiségű szöveget.

Gyurcsány Ferenc, a DK-elnöke pedig sógora négy évvel korábbi munkájának nagy részét használta fel a szőlészetről és borászatról szóló szakdolgozatában.

Schmitt Pál / Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt Schmitt Pál / Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

– Valószínű, hogy láttam és olvashattam, és ha olvastam, akkor bolond lettem volna, hogy egyáltalán nem használom – bizonygatta akkor a Hír Tv-nek. Egy volt szocialista EP-képviselőnek az önéletrajza miatt kellett magyarázkodnia: Dobolyi Alexandra olyan végzettségeket, képzéseket tüntetett fel, amelyeket nem is szerzett, kapott meg.

Victor Ponta / Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand Victor Ponta / Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand

Külföldi példa is akad: Németországban az Angela Merkel kancellár utódjának tartott Karl-Theodor zu Guttenberg védelmi miniszternek 2011-ben kellett lemondani, mert a dolgozatának negyedét plagizálta. Victor Ponta volt román kormányfő is bukta a doktori címét 2016-ban, miután kiderült a csalás, de nem mondott le.

blikk

Hirmagazin.eu