Home Életmód Életmód hírek Így emlékeztek a magyar hadtörténelem egyik legnagyobb tragédiájára tegnap

Így emlékeztek a magyar hadtörténelem egyik legnagyobb tragédiájára tegnap

hirado

Maroknyi felső-háromszéki fiatal a Katrosa völgyében menetelt. Kézdivásárhelyről indultak, hogy – egy kicsit az akkori téli viszonyokhoz hasonló helyzetben – a doni katasztrófa áldozataira emlékezzenek.

Az Úzvölgye és az Ojtozi-szoros között húzódó Kászon-pataka mentén a második világháború végnapjaiban frontvonal alakult ki, s a fiatalok az egykori harcok helyszínére szervezett gyalogtúrával róják le kegyeletüket a doni hősök előtt. A sepsiszentgyörgyi köztemetőbe, a hősök parcellájánál, ahol minden év január 12-én az Erdélyi Vitézi Rend tagjai fejet hajtanak a 78 évvel ezelőtti tragédia áldozatai előtt

– hangzott el az M1 Kárpát-medence című adásában.

Az a hatalmas emberáldozat, ami valójában a magyar hadtörténelem egyik legnagyobb tragédiája, az arra biztat minket, arra ösztönöz, hogy büszkén viseljük magyarságunkat” – mondta Székely Zsolt, az Erdélyi Vitézi Rend történésze.

A sepsiszentgyörgyi vártemplom lelkésze személyesen is érintett, hiszen feleségének nagyapja áldozatok árán ugyan, de megszabadult a doni pokolból, s így tudott családot alapítani.

Ott van több mint 120 ezer ember, aki egy potenciális édesapa, férj, nagytata lehetett volna, és mennyivel nagyobb lenne a magyar nemzet, hogyha nem lennének ilyen sírjaink, ilyen helyeink…” – fogalmazott Bucsi Zsolt Tamás sepsiszentgyörgyi lelkész.

Katrosába a fiatalokhoz hagyományőrző huszárok is csatlakoztak.

A menet így ünnepélyesen vonult arra a helyre, ahol a 2018-ban a doni hősök emlékére állított apostoli keresztnél a Történelmi Vitézi Rend kézdiszéki állományának tagjai, és az eseményre összegyűlt emlékezők várták őket.

Nekem az ő kiállásuk példa az életemben, és fontosnak tartom, hogy ezt a minimális dolgot, hogy most legyalogolok 22 kilométert, ezzel kifejezem a tiszteletemet irántuk” – mondta Préda Barna, a vitézi rend hagyományőrző zászlósa.

Most már több, mint tíz éve minden évben feljövünk a Bellőbe, és megemlékezünk azokról a hősökről, akik méltatlanul voltak elfeledve a kommunista rendszerben, mert meg vagyunk győződve, hogy az ő áldozatuk nem volt hiábavaló” – emelte ki Bíró Levente, a Kézdiszéki Székely Tanács alelnöke.

A megemlékezők Vitéz Somogyvári Gyula versét idézve elevenítették fel a doni katasztrófa történelmi körülményeit, s egyben a főhajtás fontosságáról beszéltek.

Ez a példa erőt kell adjon a mi számunkra ahhoz, hogy a mostani támadásokat, a mostani nehézségeket elviseljük, és újra és újra kezdjük küzdelmünket akkor, amikor a jogainktól megfosztanak bennünket” – mondta Ambrus Ágnes, a Történelmi Vitézi Rend törzsszéki hadnagya.

A megemlékezés nemcsak a múltat elevenítette fel, hanem a székelyföldi magyarság napjainkban is fennálló jogsérelmei elleni küzdelméről is szólt.

Nekünk is kötelességünk a nemzetünkért harcolni, a fennmaradásért, van, amiért harcolnunk, érdemes ezért harcolni, és sajnos okot is adnak rá, hogy harcoljunk a nemzetünk jogaiért” – hangsúlyozta Németh Sándor, a vitézi rend háromszéki törzsének vezető székkapitánya.

A székkapitány az úgynevezett székely terrorperben öt évre elítélt ifjak érdekében folytatott harcra is gondolt.

A mai nap még mindig politikai foglyok vannak. Hol? Itt Romániában. Beke István Attila, Szőcs Zoltán több mint négy éve raboskodik a feketehalmi börtönben, igazságtalanul bezárva

– fogalmazott Beke Ernő, az Erdélyi Vitézi Rend hadnagya.

A koszorúzással, a magyar és a székely himnusz akkordjaival fejet hajtó emlékezők a hazájuk szolgálatában állt katonák helytállásából, elszántságából és kitartásából merítenek erőt a jelenkor küzdelmeihez.

hirado

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás