Mielőtt kidobnál egy raklapot, gyümölcsös ládát, régi, kopott polcot olvasd el gyors és egyszerű tippjeinket, amelyek segítségével stílusos és filléres kerti bútort vagy kiegészítőt készíthetsz. Podmaniczki „Szobafestő“ Attila, a Poli-Farbe alkalmazástechnikusa szakszerű tanácsaival gyerekjáték lesz a barkácsolás!
Tévhit, hogy a raklap és a faláda nem használható kültéren, mert hamar tönkremegy és nem tartós. Mindössze egy titka van: minőségi festékkel ellenállóvá és tartóssá kell tennünk a felületet. A fát csiszold le alaposan, a port töröld le, alapozz, végül kezdődhet a mázolás. Egy jól fedő, ellenálló festékből két réteggel szép, egyedi és tartós eredményt érhetsz el.
Hogyan válasszunk raklapot?
A raklapokat több méretben és többféle fából is gyártják, bútorkészítéshez a legfontosabb információ, hogy a raklapnak milyen a terhelhetősége. 25 kilótól 1500 kilóig terhelhető verziók léteznek, különböző árkategóriákban. Vannak drágább és olcsóbb raklapok is, így ha fontos számodra a környezettudatosság, akkor használt raklapot keress. Az internetes aukciós áruházakban, vagy a Facebook Marketplace-en potom összegért ki lehet fogni jó állapotban lévő raklapokat. Érdemes szétnézni a kerületi adok-veszek csoportokban is, mert itt lehet, hogy ráakadsz néhányra. A raklap minősége azonban nem mindegy: UIC-EUR és az EPAL jelzésű raklapok a legjobbak. Méretben pedig ezek elérhetőek: 60×80 cm-es, 80×120 cm-es, 100-120 cm-es.
Újrahasznosítás okosan
A nyári bútorfelújításnál figyelni kell arra, hogy a melegben milyen hamar köt meg a festék. A zománcfestékek elég gyorsan száradnak. Ezért a következő szabályokat tartsd be:
- Csak árnyékban lévő felületen dolgozz.
- Felforrósodott felületre soha ne vidd fel a festéket, mert eredménytelen lesz a munkád.
- Vizes bázisú zománcfestékkel lehetőleg a kora reggeli órákban fess, mert nagyon gyorsan, akár 20 perc alatt is megszáradhat a nagy melegben.
- Nyugodtan menj el a maximális hígítási határértékig (5-10%), hogy ne legyen szálkás, csíkos a húzott felület.
- Hosszú, lendületes húzásokkal dolgozzunk.
Jó, de mit készítsünk?
A raklap szerencsére olyan jól kombinálható alapanyag, amiből szinte bármi elkészíthető, csak a kreativitásodon múlik, mit hozol ki belőle. Ülőbútorokat (fotelt és kanapét), gurulós kisasztalt, virágállványt vagy polcot is készíthetsz a szépen lemázolt raklapokból. Ha színes zománcfestéket választasz a bútorhoz, akkor vidám, bohém hangulatú lesz a végeredmény.
Ha a raklap bútorokhoz illő állványokat vagy virágtartókat (ezt készíthetjük faládából, polcokból vagy maradék raklapból is) szeretnél a teraszra, erkélyre, akkor azt is a bútor színével megegyező árnyalattal fesd le – ettől harmonikus lesz az összhatás. Ha a rusztikus stílust kedveled, akkor az állványra helyezz levendula-, paradicsom- és fűszernövény palántákat. A földre, az asztalra vagy az elkészült polcokra helyezz lámpásokat, mécsestartókat – így lesz tökéletes az erkélyed vagy a teraszod az elvonuláshoz.
eletforma