Pénzt próbál kicsalni levélben magyarországi vállalkozásoktól adatszolgáltatási kötelezettségre hivatkozva egy hamburgi székhelyű cég.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamra azt kéri, senki ne fizessen, mert a levél átverés. Krisán László, a BKIK elnöke az InfoRádiónak elmondta: már jelezték a nemzetgazdasági tárcának a csaló cég megjelenését.
Magyarországon, de nem kizárt, hogy az Európai Unió több országában próbál pénzt kicsalni cégektől a vállalkozások adatszolgáltatási kötelezettségére hivatkozva egy hamburgi székhelyű cég.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamra azt kéri, senki ne fizessen!
Krisán László,a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint ez egy sima átverés, a profibb fajtából.
A csalás menete szerint az EBN European Business Number, Hamburg székhelyű cég küld egy aláírás nélküli levelet és egy válaszborítékot a vállalkozásoknak, amelyben hivatkoznak egy európai jog alatt levő 2003-as adóreform törvényre. Viszont ez a törvény nem létezik, egészen egyszerűen nincs ilyen törvény.
„Arra kérik a céget, hogy adjon információt annak érdekében, hogy hozzájuthasson egy úgynevezett Európai Vállalkozói számhoz, hogy ezáltal be tudják sorolni egy nyilvántartásba úgy, hogy a cég képviselője írja alá ezt teljesen hivatalosan „- mondta Krisán László.
A dokumentum aláírásával és visszaküldésével szerepeltetik a címzett cég adatait egy online EU-s adatbázisban. Legalábbis ezt ígérik!
A hivatalos megrendelő kérheti, hogy a kamu honlap (ami valóban létezik) megjelentesse a cég nevét és megkaphassa a nyilvántartási számot.
Viszont csak az apró betűs részből derül ki, hogy a megrendelésért cserébe évi 771 eurót kell fizetni, ami 200 ezer forint feletti összeg, ráadásul mindez 3 évre szól. Aki bedőlt ennek és visszaküldte, tulajdonképpen elismerte, hogy a cég egy jogi kötőerővel bíró papír birtokában valóban kiszámlázhatja felé a 771 eurós történetet.
Krisán László szerint ez egy jogi érvényességgel bíró megrendelés, innentől kezdve ugyan a pofátlanság határát súrolja, de az is elképzelhető, hogy ez a cég megtámadja majd a vállalkozót, hogy miért nem fizette be neki az egyébként abszolút kicsalt összeget.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara már vizsgálja, hogy mi lehet ennek az ügynek a törvényes menete, hogyan lehet ezt törvényesen jelezni az illetékes hatóságok felé akár Magyarországon, akár külföldön.
„Javasoljuk, hogy a Minisztérium saját hatáskörben vizsgálja meg és ha nem elszigetelt esetekről van szó, hanem nagyon komoly mértékű intézményes csalásról, akkor tegye meg az összes hivatalos lépést..” – hangsúlyozta a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamra elnöke.
Hallgasd meg az Inforádió kapcsolódó hanganyagát!
Forrás: infostart.hu