A káposzta mára már az egyik legalapvetőbb élelmiszerek közé tartozik világszerte, ez pedig Európában, azon belül Magyarországon sincsen másként.
A folyamatos áremelkedések ellenére ezt a zöldséget még mindig elérhető áron vásárolhatjuk meg akár a piacokon, akár az üzletekben. Ráadásul rendkívül jól felhasználható, hiszen köretként, főételként, levesként, desszertként és még savanyúságként is fogyaszthatjuk. Ám a termelők nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a drágulás és a szélsőséges időjárás őket sem kerülte el.
Az EU-ban a meghatározó élelmiszerek közé tartozik, amit jól alátámaszt az, hogy évente átlagosan 3,6–3,7 millió tonna káposztát takarítanak be. Az EU fejes- és vöröskáposzta-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2020-ban, mivel a kivitel 37,9 ezer tonnát, míg a behozatal 59 ezer tonnát tett ki.
Magyarországon 2021-ben a káposztafélék termőterülete mintegy 4152 hektárra tehető, a káposztafélék legjelentősebb termesztési körzetei Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megyében helyezkednek el. Az általunk megkérdezett termelő, Gál Károly 35 éve termeszt káposztát, jelenleg 6 hektáron. Többek között megtudhattuk tőle, hogy milyen nehézségekkel kell szembenéznie egy gazdának, érdemes-e ma káposztával foglalkozni, és azt is, hogy mi, magyarok hogyan szeretjük a leginkább ezt a zöldséget fogyasztani.
Az igazi vitaminbomba
A savanyú káposzta fejes káposztából készül, az erjesztést sóval, vagy sós vízzel és kovásszal végzik 10-90 napig. A C-vitamin tartalma igen magas (20 mg/100 gr), amit szerencsére a savanyítás után sem veszít el, mint ahogy más, értékes összetevőit sem. A C-vitaminon kívül B1-vitamint, niacint és karotint is bevihetünk fogyasztásával. Az ásványi anyagok közül pedig kalcium, kálium, foszfor magnézium és nátrium található benne. Mindezek mellett a víztartalma is magas (92,5 g/100 g), tehát még a napi folyadékszükségletünk kiszámításakor is bízhatunk benne. De ez még mindig nem minden, hiszen 100 gramm káposzta mindössze 3,4 gramm szénhidrátot, 1,1 gramm fehérjét, 0,2 gramm zsírt és 2,47 gramm élelmi rostot is tartalmaz. Ebből is látszik, hogy minden egyes falat aranyat érhet, érdemes beillesztenünk az étrendünkbe.
Azt azonban fontos kiemelni, hogy aki emésztőrendszeri betegségben szenved, epebeteg, esetleg haspuffadásra hajlamos, az ne fogyassza nagy mennyiségben, hiszen problémákat is okozhat, éppen az élelmirost- és illóolaj tartalma miatt.
agrarszektor