Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Időzónák, és amit nem tudtunk róluk

Időzónák, és amit nem tudtunk róluk

2015 03 21 075528

Minden évben kétszer játsszuk el ugyanazt: most akkor előre kell állítani az órát, vagy vissza? Sokszor összezavarodunk az óra-átállításban, ám nem ez az egyetlen furcsaság az időt illetően.

A Huffington Post összeszedte a legfurcsább tényeket az időzónákkal kapcsolatban.

Putyin több időzónát is eltörölt
Bár Oroszország területén összesen tizenegy időzóna van, valójában csak kilencet ismernek el. Amikor 2010 tavaszán előre állították az órát az energiatakarékosság miatt, Putyin parancsára több tagállamban ez elmaradt.

India egyetlen időzónája
Annak ellenére, hogy India kiterjedése is elég nagy, az egész országban egyetlen időzóna van, ez pedig a GMT+05:30. Régebben ez nem így volt, az egységes időzóna a gyarmatosítás után jött el, amikor a vonatok összehangolása miatt döntöttek az egyszerűsítés mellett.

Sok országban nincs téli/nyári időszámítás
És a legutóbbi kutatások szerint fölösleges is az egész hercehurca. Dél-Amerika egyes országaiban, (Argentínában, Peruban), Ázsia bizonyos részein (Kínában, Japánban), a Közel-Keleten, például Szaúd-Arábiában és Afrika legtöbb országában sem alkalmazzák a nyári vagy téli időszámítást.

…és van, ahol még inkább megnehezítik a dolgod
Vannak olyan országok, ahol nem a szokásos egy óránként vannak beosztva az időzónák, hanem félóránként, vagy – ami még őrjítőbb – negyedóránként. Például Irán (GMT+03:30), Afganisztán (GMT+04:30), vagy a már említett India (GMT+05:30) is félórás időeltolódásban van, de Nyugat-Ausztrália, Nepál vagy Új-Zéland területén még bonyolultabb, negyedórás átállítással kell számolni.

www.huffingtonpost.com

Forrás: Marmalade, Fotó: Flickr/The Stakhanovite Twins

Exit mobile version
Megszakítás