Minden tizedik autó életveszélyes: spórolunk a fékbetéten, átvernek a hamisítók, vadásznak ránk a kontárok.
Minden tizedik hazai autó fékje gyakorlatilag életveszélyes: a hamisított, olcsó betétek nem állítják meg az autót.
Az még hagyján, hogy a hazai autók átlagos életkora 13 év. A magyarok fele közlekedik 11-20 év közötti járgányokkal. Csakhogy az átlagos autós csak akkor megy szervizbe, amikor már el se tud indulni, vagy éppen meg se tud állni.
Általában csak akkor javíttatják a féket, amikor az már visít, vagy beesik a pedál
– mondta a Ripostk Kálmán András, autószerelő. – Egy csikorgó fék harmadával növeli a fékutat. Rosszabb esetben, vészfékezésnél az autó eldobja a hátulját, és megpördül.
Az emberek nagy része spórolni akar, így nagyon olcsó fékbetétet szeretnének.
– Igaz, hogy kapni már akár 4000 forintért is, de ezeknek kisebb az élettartamuk, csikorognak, hamarabb kopnak, és a féktárcsát is koptatják. Féktárcsákkal pedig a csere összege rögtön háromszorosára nőhet.”
Hamis alkatrészekre és kenőanyagokra figyelmeztet a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület. A silány termékek életveszélyes kockázatot jelentenek. Nagyon könnyű a vásárlót megtéveszteni, hiszen például az eredetihez megszólalásig hasonlító csomagolásban forgalmazzák ezeket az interneten.
„Nagyjából bármivel át lehet verni az embert, ha nem jó szervizt vagy szerelőt választ – teszi hozzá Knezsik István, az Autós Nagykoalíció elnöke. – Sajnos jellemző, hogy úgy gondolják a sofőrök: értenek hozzá. Ezért megveszik az interneten a legolcsóbb alkatrészt és azt szereltetik be. Még rosszabb esetben maguk bütykölik az autót Életekbe kerülhet az is, ha valaki illegális szerelővel végezteti el a javítást.”
Elkerülhetők a kontárok
Év eleje óta a Nemzeti Közlekedési Hatóság térképes keresővel segíti az autósokat és a szervizeket is. Itt megtalálható minden megbízható cég. A listára csak azok kerülhetnek, akik mindenben megfelelnek a szabályoknak. Az adatbázis folyamatosan frissül. Névre, címre, munkatípusra is lehet benne keresni.
Forrás: Ripost