Idővel lelassul, döcögve tölti be a programokat az Android. Ha már nem, vagy csak nagy sokára indul el pár alkalmazás, ideje a takarításnak.

Fotó: Shutterstock

Kár lenne csodát várni bármelyik optimalizáló eljárástól, egyszerűen nem igaz, hogy másfélszeresére tud gyorsulni általuk a mobil. Érzékelhető javulás azonban elvárható.

Mielőtt bármibe is fognánk, mentsünk minden adatot (képet, videót, dokumentumot) számítógépre, vagy adatfelhőbe. Az Android gyárilag beépített alkalmazásaival a névjegyektől a képekig minden áthelyezhető biztos helyre, leginkább csak az SMS-ekről kell külső program, például az SMS Backup & Restore használatával gondoskodni.

Kereshetjük kézzel a „bűnöst”

Egy profi (és éppen ráérős) felhasználó, ha lassulást észlel, először szétnéz a Beállítások / Alkalmazások / Összes alkalmazás/ (kiválasztott) alkalmazás között, majd a Tárhely / Gyorsítótár törlése opciót választja.

Nézzük ki legalább a méretesebb appokat, amelyek fékezik a rendszert, s egyedileg töröljük a gyorsítótárát (cache-ét).

Érzékelhető akadást tud csinálni, teszem azt a WhatsApp cache-ében ragadt számos kép és videó.

Mellesleg rendezgetés közben jobban megismerhetjük a készülékünk tulajdonságait, akár megelőző intézkedéseket is tehetünk – például megállíthatjuk az üzenetküldő alkalmazásokban az automatikusan letöltődő képek lavináját. És valószínűtlen, hogy kárt teszünk a készülékben.

Némelyik nagy gyártó beépített takarítóeszköze ugyanis legalább annyi bajt csinál, mint hasznot. Igaz, hogy egyetlen gombnyomásra működnek, ám kitörlik a memóriából gyorsan betöltődő, szükséges tartalmakat, s részben teleszemetelve hagyják a cache-t. Majd végezetül 100 százalékos rendet jelentenek a boldog felhasználónak.

Sepregetés helyett nagytakarítás

Ha már régen takarítottunk, az egyenkénti tisztogatás helyett választhatjuk az összes alkalmazás gyorsítótárának egyidejű tisztítását is.

Lépjünk a Beállítások / Tárhely /Belső tárhely / Gyorsítótárazott adatok menüpontba a tisztításhoz. A mobil megerősítést fog kérni a törlés előtt.

Esetleg jöhet a bejárónő

Ha nincs időnk/kedvünk elmélyedni az androidos beállítások rejtelmeiben, a kevés gyors, de hatékony program egyike az SD Maid rendszertisztító. Elég az ingyenes változat, a fizetős leginkább csak a rootolt mobilok tulajdonosainak nyújt többet.

A Maid megkeresi például azokat a fájlokat és alkalmazáskönyvtárakat, amelyek már nincsenek telepítve az okostelefonon, vagy több példányban léteznek, s csak feleslegesen lassítják maradványaikkal a működést. Alaphelyzetben hagyva a takarítónőt, rendszerint biztonságosan és hatékonyan dolgozik.

Sokan kedvelik még a CCleanert, amely nagyon gondosan jár el – talán néha a szükségesnél is „gondosabban”, kissé túlbuzgón, ezért célszerű óvatosan bánni a beállításaival.

Ha nincs más, jöhet a “minden nyom törlése” megoldás

Amennyiben a felsoroltak nem segítenek, vélhetően ideje az agyontelepített, majd uninstallált, teleszemetelt, helyenként alkalmanként talán egymással összeakadó programokkal küszködő rendszer gyári visszaállításának.

Mint a neve is mutatja, a Beállításokban elérhető gyári visszaállítás olyan állapotba hozza a mobil szoftverét, amilyenben megvettük.

Majdnem, hiszen az operációs rendszer frissítései megmaradnak, az eredetileg mondjuk 7.1-es rendszerre nem áll vissza a 8.0-ásra updatelt változat. Ettől eltekintve azonban minden beállításunk az eredeteire áll, mintha hozzá sem nyúltunk volna a készülékhez.

Átlagos használat mellett évente ajánlott a gyári visszaállítás használata. (Mindenre kiterjedő mentés előtt ne vágjunk bele, mert a képek, adatok is elszállnak a mobilról.)

Forrás: hirado.hu

ElőzőElindult az Eurovíziós Dalfesztiválra az AWS (olvasdel és nézd meg a 2018-as dalunkat!)
KövetkezőSzakadékba zuhant egy magyar motoros Horvátországban
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza