Budapest — Börtöncellájából az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe (IMEI) szállították a Teréz körúti robbantót, miután idegösszeomlást kapott – tudta meg a Blikk.
P. Lászlót (27) a múlt héten életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a bíróság, legkorábban harminc év múlva szabadulhat.
– A fiam rendesen evett és öngyilkossági gondolatai sem voltak, ezért sem ő, sem én nem értem, miért vitték át a börtönből az IMEI-be. Hétfőn tudtam vele beszélni, azt mondja, hogy injekciókat kap. Nagyon félek, hogy különböző kábító hatású gyógyszereket adnak neki – mondta idősebb P. László.
A Blikk az esettel kapcsolatban megkereste a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát is, akik a konkrét esettel kapcsolatban nem adhattak tájékoztatást.
– Általánosságban elmondható, hogy az elítélteket folyamatosan figyelik szakemberek, és ha úgy ítélik meg, szükséges, a börtönből átszállítjuk őket az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe – közölte Orosz Zoltán sajtószóvivő.
Mint ismeretes, 2016. szeptember 24-én P. László távirányítóval felrobbantott a Teréz körúton egy házi készítésű bombát. A detonációban két rendőr életvszélyesen megsérült, felépülésük hosszú hónapokig tartott.
A férfit a bűncselekmény után három héttel Keszthely közelében kapták el a kommandósok.
Előre kitervelten, aljas indokból, több ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés bűntettének kísérlete, illetve robbanószerrel visszaélés bűntette miatt indult ellene akkor eljárás. A nyomozás során kiderült, hogy P. László a robbantás után küldött egy elektronikus levelet a Belügyminisztériumnak, amelyben egymillió eurót követelt. Írásában kilátásba helyezte, hogy amennyiben a követelését nem teljesítik, akkor nem ez volt az utolsó támadása. Emiatt terrorcselekmény előkészületével is megvádolták őt.
A férfi sokáig egyetlen szót sem szólt a kihallgatásokon, később azonban beismerő vallomást tett. Állítása szerint a két sérültet soha nem látta. Azt nem tudta megindokolni, miért követte el a bűncselekményt. Vallomását később visszavonta. Az ügyben tartott bírósági tárgyalások nagy részén a vádlott nem jelent meg. Jogerős ítéletet is nélküle hirdetett a bíró.
Tízmilliókat kell kifizetnie
Az ügy során felmerülő 110 milliós bűnügyi költségből P. Lászlót 40 millió megfizetésére kötelezte a bíróság.
– Először megvizsgálják, hogy az elítélt rendelkezik-e ingó vagy ingatlan vagyonnal. Amennyiben igen, abból kell kifizetni a bűnügyi költséget, ám ha semmi nincs a nevén, a rabkeresetéből vonják le az összeget – közölte dr. Kamarás Péter ügyvéd.
Blikk