Rekordévre készül a turizmus, a várakozások szerint nem csak az első negyedév, de a húsvéti időszak is kiemelkedően jó számokat hoz majd.
A legnépszerűbb belföldi úti cél a tavaszi szünetben idén Eger, Gyula és Hajdúszoboszló lesz, az árak viszont legkevesebb 16, de inkább 20-30 százalékkal emelkedtek meg egyetlen év leforgása alatt. Egy éjszaka egy főnek átlagosan 11 420 forintba kerül.
2019 után ismét rekordévre készül a turizmus, ezt a várakozást erősítik a januári adatok is. A Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója szerint „jól hajrázott a turisztikai ágazat 2022 végén, és ezt sikerült átmenteni 2023 elejére is”, februárban a foglalások száma már elérte a 2 millió vendégéjszakát, ami 10 százalékkal haladja meg a tavaly februárit. A tavalyi első negyedév 5,9 millió vendégéjszakája után az előrejelzések 6,3 millióval számolnak az idén.
A várakozások szerint a húsvéti időszak is kiemelkedően jó számokat hoz majd. 2023ban a tavaszi szünet 6 napos lesz, az utolsó tanítási nap 2023. április 5., szerda lesz, és április 11-ig, keddig tart.
Már dübörög a húsvét
Március másodikáig közel 23 százalékkal több foglalást tettek meg a húsvéti hosszú hétvégére, és 36,5 százalékkal több a tavaszi szünetre szóló foglalások aránya tavalyhoz képest időarányosan; sokan már előre foglaltak. Közülük 14% már tavaly lefoglalta az idei tavaszi szüneti üdülést
– tájékoztatott a Szállás.hu sajtószóvivője.
A legnépszerűbb belföldi úti célok a portálon keresztül történő foglalások alapján:
- Eger
- Gyula
- Hajdúszoboszló
- Pécs
- Hévíz
- Nyíregyház
- Sopron
- Zalakaros
- Szeged
- Budapest
Az árakkal kapcsolatban a szakértő elmondta, 16,8%-kos emelkedést látnak jelenleg az átlagos Ft/fő/éj változását tekintve, így
átlagosan egy éjszaka egy főnek 11 420 forintba kerül.
Az árak máshol is nőnek, például a Hunguest Hotels a légitársaságoktól ismert dinamikus árazást alkalmazza, így egy szoba ára függ a foglalás időpontjától, a rendelkezésre álló kapacitástól és az ellátás típusától is.
A gazdasági változásokat és a piaci mozgásokat természetesen követik az áraink, egyből azonban nem engedhetünk: a megfelelő ár-érték arányból. Szállodáinkban a szobaár a bőséges reggeli és svédasztalos vacsora mellett a legtöbb esetben a fürdőbelépőt is tartalmazza
– mondta el az árszakértő, majd hozzátette, a tizenkét wellness szállodájukból kilenc már teltházas a tavaszi szünet idején.
A Balaton-parti BÁL Resortban, a hévízi Panorámában és a tapolcai Pelionban még lecsaphatnak az érdeklődők az utolsó szobák egyikére. A szünetben kiemelt gyermekanimációval és sztárfellépőkkel várják vendégeiket Bükfürdőtől Gyuláig az ország népszerű fürdővárosaiban.
Jól alakul a március 15. hosszú hétvége is, dacára annak, hogy idén a hét közepére, szerdára esik a nemzeti ünnep. A vendégek a megelőző hétvégét kötötték össze a vélhetően szabadságként kivett hétfő-keddel, így ez az időszak népszerűbb volt eddig.
A napokban elkezdett felpörögni az érdeklődés a szerdával kezdődő hosszú hétvége iránt is, így egész héten telt ház várható.
De a Danubius Hotelsnél nagyon bizakodóak az előttünk álló hónapok, különösen a húsvéti időszakot illetően. A húsvéti hosszú hétvégén a vidéki házaikban, már most 70% körüli a foglaltság. Itt szinte biztosak abban, hogy teltházzal fognak üzemelni.
Az átlagárak itt jellemzően 20-30% közötti mértékben emelkedtek.
A vidékkel párhuzamosan a budapesti szállodáik kilátásai is folyamatosan javulnak:
nem véletlen, hogy február végén, 4 hónap üzemszünetet követően újra nyitjuk a Hungaria-t, Magyarország legnagyobb szállodáját. Budapest az elmúlt hónapokban is egyre növekvő népszerűségnek örvend, a vendégéjszakák száma dinamikusan növekszik, jóllehet a volumen a legtöbb küldőországból elmaradt a COVID előtti időszaktól. Itt ezt ellensúlyozza a tavalyi árakhoz képest egy 25-30% közötti euróban mért átlagárnövekedés. Ennek megfelelően a húsvéti időszak alatt is erős keresletre számítunk budapesti szállodáinkban is
– számolt be a Danubius Hotels központi üzletfejlesztési igazgatója. Hozzátette, hogy míg szabadidős egyéni vendégek száma náluk már elérte a covid előtti szintet, és az üzleti és konferenciaturizmus is éledezik, de még nem tartanak ott, ahol a pandémia előtt, az idei évben ebben fejlődést várnak.
Zsebek közt
2023. január elsejétől megszűntek a Széchenyi Pihenő Kártya alszámlái, azaz zsebei. A korábbi szálláshely-, vendéglátás-, valamint szabadidő-alszámlára gyűjtött összegek összeadódtak, és bármire fel lehet használni a pénzt, ami gyorsabbá, egyszerűbbé teszi a kártya felhasználását.
A SZÉP Kártya általában véve nagyon jó forgalomélénkítő hatású. Jelenleg annak lehet pozitív hatása a belföldi keresletre, hogy május végén nagyobb volumenű SZÉP kártyára elhelyezett pénz fog lejárni és extra adóteher illeti az el nem költött összegeket. A zsebek eltörlésének hatását külön nehéz megítélni, ne felejtsük el, hogy a tavalyi év második felében is már biztosított volt a zsebek átjárhatósága.
Tehát SZÉP-kártya zsebeivel kapcsolatos változtatás mindenképpen kényelmesebb felhasználást tesz lehetővé a szállodai pihenést választók számára, elfogadói oldalon ugyanakkor kevésbé van ennek jelentősége, hiszen egy saját étteremmel, bárral rendelkező wellness hotel korábban is el tudta fogadni mind a három zsebből történő fizetést.
Külföld is nagyon megy
De nem csak a magyar szálláshelyek telítődnek rohamtempóban, már a külföldi körutazások
Húsvétra nincs már tulajdonképpen semmi!
A tavaszi körutazásokat gyakorlatilag mostanra kiárulták, kora nyárra vannak még olaszországi útjaik. Az Észak-Olasz Tavak kirándulás és a Toszkána, ami még foglalható, de az is csak azért, mert megduplázták az eddigi csoportok számát a nagy érdeklődésre való tekintettel. Elmondása szerint Amerika továbbra is elképesztően népszerű, de Madeira az, ami új desztinációként berobbant ebben az időszakban – 8 nap, 7 éjszaka repülővel, szállással, reggelivel 419 ezer forint fejenként.