A „Huszita-ház”, vagy más néven „cseh-ház” épületelnevezés nemcsak Göncön, hanem a környező településeken is megtalálható. A néphagyomány való alapját – azaz, hogy e házakat husziták lakták volna – a kutatások eddig még nem erősítették meg, máig is vitatják.
Az erődszerű lakóépület a Gönci-patakkal párhuzamosan futó főút mentén áll, mely a századok során észak-déli kereskedelmi és hadiútként szolgált. A házat mészkőhabarcsba rakott kőfalazat, emelt lakószint, szűk ablaknyílások, a ház alatti pincéből a telek vége felé induló és a szomszédos pincékbe ágazó járatok jellemzik.
A műemlék jellegű épület lakótere három osztatú. 1832-ben jelentős átalakításon ment keresztül, s az 1975-1978-ig tartó újabb átalakítás során nyerte el mai formáját.
A „Huszita-ház” udvara és az udvart követő hátsó épületek Gönc régi településszerkezetét mutatják, mely magán viseli az 1200-as évek utáni betelepítés nyomait. Ezek a jellegzetes hosszú telkek és a rajta levő egymás mögötti soros beépítés a családosztódások következménye. Az kőépületek konytoltak és szinte valamennyi alápincézett.
Paraszt-polgári berendezés a XIX-XX. század fordulón (a Huszitaházban)
„Huszita-ház” berendezése a 19. század végi, mezővárosi paraszt-polgári életmód emlékeit tárja elénk.
A településen nemcsak földműveléssel és kereskedelemmel foglalkoztak, de sok iparos is tevékenykedett. Mindhárom mesterség nyomai látszanak a berendezési tárgyakon és a kiállított használati eszközökön, melyek jelentős része helyben készült.
Sok fazekas, bognár, cipész, kádár, papucsos, szénégető és molnár dolgozott Göncön. Az üvegárut a zempléni hutákból hozták, a keménycserép- és porcelánedények Telkibányán és Hollóházán készültek. A közeli Kassa pedig a gönci polgárok és fölművesek öltözködésére és lakberendezésére volt nagy hatással.
A kiállítás részét képezi a pincében látható ún. „gönci hordó”, melynek űrtartalma 136,6 liter. Ez a hordó mérceként szolgált a tokaji aszú készítésénél.
Cím: Gönc Kossuth Lajos utca 85.
Tel: +36 (70) 775-4370
E-mail: gonckonyvtar@citromail.hu
Web: www.museum.hu