Alapanyagok ponty, többféle hal, halikra, haltej, vöröshagyma, paradicsom, zöldpaprika
+tészta
Fűszerek erős paprika, pirospaprika, só
Ismertebb receptek Szegedi halászlé
Halászlé halászosan
Bajai halászlé
Szegedi halászlé
„Sobri” Farkas Józsefnek, Magyarország örökös halfőző bajnokának receptje
A magyar néprajzi irodalom szerint a halászlé azonos a hosszú lére eresztett halpaprikással. 1871-ben jelent meg Szegeden Rézi néni szakácskönyve, amelyben megtalálhatjuk a „Halpaprikás halászosan” nevű étel elkészítési módját. A „halászos mód” lényege az, hogy minden hozzávalót egyszerre tesznek bele a bográcsba. A valódi népi halászlének a sok és jóféle hal (főleg a ponty), a sajátos elkészítési mód, a szolgafa és bogrács, a megfelelő és egyéb fűszerek mellett fontos és elmaradhatatlan kelléke a paprika, azaz a „törökbors”, és a vöröshagyma. Sokak véleménye szerint nem kell passzírozni a halászlét, ugyanis a halászlé elkészítési módja és lényege a jófajta paprikában, a sok hagymában és halban rejlik. Azonban már a 19.századtól különféle készítési hagyományok alakultak ki a a Tisza mellett, a Duna mindkét oldalán, a Balatonnál, a halásztanyákon és a polgári konyhákon. A klasszikus szegedi halászlé lényeges eleme például a passzírozás. A halászlé főzését akkor kell befejezni, ha a hüvelyk- és mutatóujj összeragad az étel gőzében.
A magyar halászlé lényege
A hal
A magyar halászlevet csak pontyból érdemes elkészíteni. A többi hal csak kiegészítője lehet, amely javítja a halászlét. A fehérhúsú (egyébként drágább) halakat, mint a csukát, vagy a süllőt kár lenne megfőzni, hiszen szétesik a húsuk. A tengeri halak egyáltalán nem illenek a magyar konyhába.
A hagyma
A halászléhez csak az ún. „öreg” hagyma való. Aki igazi halászlevet akar csinálni, az tartogatott a tavalyi vöröshagymából, mert a zöldhagyma és a főzőhagyma alkalmatlan erre a célra. Ne próbálkozzunk még hagymakrémmel és szárított hagymával sem. Magyarország legnevezetesebb hagymatermesztő területe Makó és vidéke.
A paprika
A halászlének talán a legfontosabb alkotórésze a paprika. Jó házi paprikát szinte mindenfelé készítenek. Híres paprikatermesztő vidék Szeged, Kalocsa, Bogyiszló, Cece és más városok környéke.
Halászlécsoportok
Ha a magyaros halászleveket csoportosítani akarjuk, akkor a fő csoportok a következők lennének: dunai halászlé, tiszai halászlé és a balatoni halászlé. Ez nem azt jelenti, hogy csak 3 fajta halászlé van. Például a Duna mentén minden egyes városban másképpen készítik a halászlevet, másképpen főzik Komáromban, mint Pakson. A különbség a 3 csoport között a receptben van. Például a dunai halászleveket gyakran tésztával készítik.
Dunai halászlevek
Bajai halászlé
Paksi halászlé
Komáromi halászlé
Dunai halászlé
Mohácsi halászlé
Debreceni paprikás halászlé
Tiszai halászlevek
Szegedi halászlé
Szolnoki halászlé
Tiszai boros halászlé
Balatoni halászlevek
Balatoni halászlé
Füredi halászlé
Lellei halászlé
A hagyományos (fentiekben részletezett) halászlén kívül készítünk korhely halászlét is. Ez utóbbit babérlevéllel és citrommal főzzük, majd tejfölös habarással sűrítjük.
Forrás: wikipedia; Kép: Google;