A hosszú hétvégén ne kössünk kompromisszumot – a legjobb fesztiválokat mutatjuk meg.
Miénk a Vár a ligetben!
A Vajdahunyadvárban, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban a pünkösdi hétvégén az eddigi évekhez hasonlóan ismét várják a hagyományok, a történelem, a kalandok, a játékok iránt érdeklődő, értékes szórakozást kedvelő közönséget.A látogatók megismerkedhetnek várainkkal, kulturális és történelmi hagyományainkkal. A családi szórakozást viselet- és fegyverbemutatók, felvonulások, íjászversenyek, színpadi programok – lovagi játék, zene, tánc, bábszínház – teszik teljessé. A vár előtti magyar és török tábor harcosai megküzdenek egymással. A programra a belépés ingyenes.
Duna Fesztivál – Egy hazában sokszínűen?
Nyolcszáz hazai és 200 külföldi művész, 37 zenei és tánccsoport, 30 órányi produkció, valamint 5 ország képviselteti magát az idei eseménysorozatban: 2017. június 3-ától 8-áig, új helyszínen, a Városmajori Szabadtéri Színpadon ”Egy hazában sokszínűen?” című programsorozattal bővül az előadások sora, mely a hazánkban élő nemzetiségek máig élő tánc- és zenei tradícióiból vonultat fel egyedi produkciókat. Június 3-án a Duna Művészegyüttes és a Magyar Állami Népi együttes előadása látható.
Építs, építs, építs!
A LEGO Store Show. az apró és nagyobbacska építőkockák szerelmeseit várja a Millenárison június 3-án és 4-én. A legkisebbek a LEGO, DUPLO medencében, a horgászversenyen és a játszóházban ismerkedhetnek a kreatív játékkal és az építés rejtelmeivel, a nagyobbakat számos egyéb izgalmas program mellett építőasztalok, LEGO Technic verseny, LEGO Mindstorms Robotsuli, LEGO City Dzsungel túlélőtúra és mini KRESZ park, továbbá a Batmobil építőverseny szórakoztatja. A sportot kedvelők megmérettethetik magukat kapura lövésben, kézilabda kapura dobásban, dekázásban, labdavezetésben, kézilabda pattogtatásban, ugrókötelezésben, helyből távolugrásban és a Speed Bounce szőnyegen is. A versenyeket teljesítő gyerekek oklevelet és ajándékcsomagot kapnak (a készlet erejéig).
És indul a nyár a Generali Gyerekszigeten!
A Hajógyári-sziget jó szokásához híven egy hónapra minden hétvégén gyerekparadicsommá válik. Így lesz idén első alkalommalis, június 3-án, azaz szombaton amikor is “tárul Miki mókatára”: nyit a Generali Gyerek Sziget, ahol több száz féle “tennivalóból” válogathat a család. A teljes programkínálatot erre a linkre kattintva lehet megtekinteni. Minden program ingyenes!
Zene, Pezsgő, Élmény, Budafok
A sárkányok világa roppant változatos, léteznek akár szél nélkül reptethető darabok, és vannak, amelyekkel vontatni is lehet.A két zsinóros irányítható sárkányokhoz például több mint 40 féle trükköt is meg lehet tanulni, a precíziós sárkányok pedig akár lebegni is képesek. Különböző méretűek, színűek és csak szállnak, szállnak az égen. A pákozdi domb – a pontos helyszín leírása ezen a linken érhető el – tökéletesen alkalmas arra, hogy innen reptessük a sárkányunkat, amelyet akár a helyszínen is elkészíthetünk, esetleg a megvehetünk.
A gyerekkel érkezők irányított vezetéssel tudnak sárkányt építeni (térítéses), amit rögtön ki is tudnak próbálni, vasárnap ólomkatonát önthetnek játszhatnak a Mondrago játszóházban, délutánonként lovaskocsikázási lehetőség is lesz a dombon. Szombat délután színpadi fellépésekkel színesedik a hétvége. Szombat kora délután vezetett séta indul az ingókövekhez, este 9-kor pedig éjszakai sárkányozásra várják az érdeklődőket. A program szombaton délelőtt 10-kor veszi kezdetét, és vasárnap este 6-kor zár.
“Erős ember, dógos asszony, ügyes gyerek” – Ópusztaszer
Ezután következik a hétvége egyik leginkább várt eseménye, a pünkösdi király megválasztása. Az emlékpark nagyrétjén a környékbeli ifjak lóháton ülve teljesítenek különböző ügyességi feladatokat, végül egy vágtát követően kiderül, hogy a két legjobb versenyző közül kinek sikerül megszereznie a királyi címet jelentő koszorút. A programokat nagyszüleink kedvenc dalaiból és táncaiból összeállított folklórműsor zárja az Üllési Fonó Táncegyüttessel.
A teljes programot erre a linkre kattintva érheti el.
Székesfehérvár virágba borul
Virágba borul péntek délutántól Székesfehérvár belvárosa a hagyományos Pünkösdi Virágálom rendezvényen: idén a könyv, az olvasás lesz a virágkompozíciók témája.
Több helyszínen láthatók majd az alkotások és idén először a virágkötő mesterek mellett a Tóparti és a Gorsium művészeti szakgimnázium diákcsapatai is megmutatják tudásukat. A színes, virágos összeállítások látványa mellé pünkösdi koncerteket, kézműves foglalkozásokat, családi programot is kínálnak.
A négynapos pünkösdi programsorozat megnyitását követően a Varkocs-szobornál élőben követhetik az érdeklődők a virágcsokrok születését, két komolyzenei koncert várja a zenekedvelőket: pénteken 18 órakor a Püspöki Palota felújított kertjében, szombaton 19 órakor pedig a ciszterci Nagyboldogasszony-templomban Arvo Pärt, Händel, Haydn, Mozart és Liszt művei csendülnek fel.
A további zenei kínálatban megtalálható a Melodika együttes, az Erdőn-mezőn és a Folk On zenekar, Kovácsovics Fruzsina, a Fehérvári Ütőegyüttes és a Kákics zenekar. Pünkösdi vigadalom címmel a Hermann László zeneiskola tanárainak közreműködésével zenés-mesés hangszerbemutatót is tartanak majd.
A Varkocs-szobornál a Nyugalomszigetre térhetnek be a látogatók, ahol szombaton zenés gyerekjóga-foglalkozásokon vehetnek részt, mandalát színezhetnek a kisebbek, a felnőttek pedig a Bach-virágterápiával ismerkedhetnek meg. Vasárnap a Szent István Király Múzeum munkatársainak segítségével gyógynövényes foglalkozásokat tartanak, illetve a Zaana kézműves tortaműhely jóvoltából akár cukrászként is kipróbálhatják magukat.
A Mátyás király-emlékműnél családi programok lesznek szombattól hétfőig: különféle kézműves foglalkozások zajlanak, de láthatók lesznek a Herosznál gondozott állatok, valamint a V-61 Alba Regia Galamb- és Kisállattenyésztők Egyesülete galamb- és óriásnyúl-bemutatót is tart.
hirado.hu
Nemzeti összetartozás: országszerte tartanak megemlékezéseket
A nemzeti összetartozás napja, június 4. alkalmából szombaton, vasárnap és hétfőn is tartanak megemlékezéseket. Az ünnepségeket kulturális programok, filmvetítések, koncertek, színielőadások színesítik.
A Békés megyei Szarvason ünnepi beszédet mond Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szabó Ödön, a romániai Bihar megye országgyűlési képviselője.
Veszprémben a Szent Imre-szobor avatásán ünnepi beszédet mond Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke és Navracsics Tibor európai uniós biztos.
A fővárosban a Szentháromság téren hagyományőrző koncertekkel, játékokkal és kiállításokkal várja a látogatókat a hétvégén a Magyarság Háza. Szombat délelőtt Szent László király udvara címmel középkori életképek láthatók zenével, balladával és különleges mesterségek bemutatójával, valamint a székely konyha ízeivel együtt a Magyarság Háza udvarán. Többször kapcsolják majd a csíksomlyói búcsút, és lesznek csángó táncbemutatók is.
Vasárnap a budapesti Kossuth Lajos téren ünnepélyesen felvonják Magyarország lobogóját, az eseményen részt vesz Áder János köztársasági elnök.
A Magyarság Háza vasárnapra koncerttel és gyerekműsorral készül, este pedig a Holdviola, valamint a Lajkó Félix Trió és Iancu Laura lép fel a szabadtéri színpadon. A három nap alatt a látogatók megtekinthetik Kósa Klára keramikusművész Lelkünk virágai és Kunkovács László fotóművész, néprajzkutató Világjelek című kiállítását is.
Hétfőn a Tolna megyei Bonyhádon megemlékezést és koszorúzást tartanak a felvidékiek kitelepítésének 70., a trianoni békeszerződésnek a 97. évfordulója alkalmából. Köszöntőt mond Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Hontvári Ferenc, a felvidéki Kismácséd polgármestere és Balogh Gyárfás, a Hajósi Felvidékiek Kulturális Egyesületének elnöke.
A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta és 1921. július 26-án, a XXXIII. törvénycikkel hirdette ki a trianoni szerződést, amely kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. A magyarság harmada – mintegy 3,2 millió ember – az új határokon túlra került.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította június 4-ét, a trianoni szerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává. Az erről szóló törvény kimondta: “a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.
MTI