Home Életmód Egészség - betegség Hőstettet vitt véghez a budapesti főigazgató: egy COVID-os szívbeteg életét mentette meg...

Hőstettet vitt véghez a budapesti főigazgató: egy COVID-os szívbeteg életét mentette meg maroknyi csapatával.. Köszönjük!

muszakimagazin

Budapest — Az egész világon csodálhatják a magyar orvosokat: a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben (GOKVI) a járvány kellős közepén mentették meg egy 85 éves, Covid-pozitív szívbeteg férfi életét!

Andréka Péter főigazgató szerint nekik mindig segíteniük kell, akkor is, amikor bárki más menekülne/ Fotó: MTI- Szigetváry Zsolt

A műtétben már nagy gyakorlatuk van, ám abban, hogy tetőtől talpig speciális védőruhába bújjanak, és csak minimális asszisztenciát vegyenek igénybe, abban eddig még nem.

– Semmi különös nincs abban, amit csináltunk, mi a gyógyításra esküdtünk fel, így csak a dolgunkat végeztük – szerénykedett a nem mindennapi teljesítményt nyújtó orvoscsoport vezetője, a kórház főigazgatója, dr. Andréka Péter. – A bácsi a kezelése alatt végig nagyon együttműködő volt, minden orvosi utasítást pontosan betartott. Már a beavatkozás előtt kiderült róla, hogy Covid-pozitív, így szerencsére mi is fel tudtunk készülni az ebből a szempontból speciális helyzetre. Szerencsére a vírusfertőzés tünetei nem igazán jöttek ki rajta, mindössze a tesztjéből tudtuk, hogy a szervezetében van a kórokozó – folytatta a világhírű szívspecialista.

Andréka Péter és csapata minimális létszámmal és teljesen beöltözve műtötték a férfit/ Fotó: GOKVI

A beavatkozás az orvosi teamtől extra odafigyelést és előkészületet igényelt.

– Nagyon komoly védőfelszerelést öltött mindenki magára, aki a műtőben tartózkodott. Azt, hogy ez pontosan miként néz ki, a járványvédelmi előírások precízen megszabják. Ezen kívül a lehető legkevesebben voltunk a műtőben, mindössze heten.

Más esetben ilyenkor bejöhetnek kollégák és tanulók is, hogy megnézzék a beavatkozást. Ez azonban most szigorúan tilos volt. A betegen úgynevezett katéteres aortabillentyű-beültetést hajtottunk végre, amit ma már szerencsére nevezhetünk rutinbeavatkozásnak is. Mivel semmi szövődménye nem volt a páciensnek, így nyugodt szívvel haza merjük engedi a hét végén. Igazság szerint a beavatkozás miatt akár hamarabb is hazamehetett volna, de pont a Covid miatt bent tartottuk megfigyelésre. Mondtam is neki, hogy ő itt töltötte a karanténidőszakot, és nem otthon – tette hozzá a főigazgató.

A főorvos azt is elárulta, hogy náluk a vírus miatt egyáltalán nem állt meg az élet, ugyanúgy végzik a munkájukat, mint a Covid előtt.

– Mi nem mérlegelhetünk, nem húzhatjuk az időt, ide javarészben olyan betegek jönnek, akiknek minden perc számít. Az életmentő beavatkozásokat pedig nem befolyásolhatja, hogy vírus -van-e vagy nincs, nekünk csinálni kell a munkánkat. Legfeljebb tőlünk, orvosoktól kíván ez némi pluszenergiát, de ez nem számít, ha valakinek megmenthetjük az életét. Nem a bácsi volt az első olyan páciensünk, akit úgy műtöttünk meg, hogy Covid- pozitív lett a tesztje – zárta a beszélgetést az osztályvezető főorvos, aki bármit is mond arról, hogy csak a munkáját végezte, maroknyi csapatával együtt csodát tett.

248 műtétet végeztek tavaly

A tavalyi évben a GOKVI-ban 248 katéteres aortabillentyű-beültetést hajtottak végre. Az aortabillentyű szűkülete a leggyakoribb billentyűbetegség, és az idősödő társadalmakban egyre gyakoribb az előfordulása. A betegség egyetlen hatékony terápiája a csere, amit korábban nyitott szívműtéttel végeztek, most már katéterrel.

blikk

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás