forrás: M1 Ma este
Szerda délutáni órákban fogta el a TEK a Teréz körúti robbantással vádolt férfit, amit a csütörtökön tartott sajtótájékoztatón hivatalosan is elismertek. A férfi magyar állampolgár, egyedül követte el a támadást, és korábban nem szerepelt a bűnügyi nyilvántartásban.
Horváth József biztonságpolitikai szakért szerint a szerda délután megjelent cikk a Teréz körúti robbantás kapcsán –amiben szerb állampolgárságúnak írják le a robbantót – azt a célt szolgálhatta, hogy a rendvédelmi szervek „megnyugtassák” az elkövetőt, más irányba folyik a nyomozást és egy teljesen más típusú elkövetőt keresnek. De természetesen benne van a bulvár média szenzációhajhászásának lehetősége is.
Elmondta, hogy a legnehezebb egy magányos elkövető elfogása, aki korábban még nem került a hatóságok látókörébe. Egy szürke kisembernek minősítette az elkövetőt, aki frusztráció okán ezzel a bűncselekménnyel kívánta felhívni magára a figyelmet. Az ő életében „nagy dobás”, ha egy ilyet tettet véghez tud vinni – magyarázta a szakember az M1 Ma este című műsorában.
Horváth József könnyen elképzelhetőnek tartja, hogy az elfogott elkövető személyisége torzult attól, hogy túlságosan benne élt a virtuális világban.
A befektetett energia megtérült a sikeres művelettel – mondta a szerdai elfogásra a biztonságpolitikai szakértő a műsorban. Hozzátette, a kiszivárgott információk alapján valószínűsíthető, hogy a bomba távirányítójának internetes vásárlása volt az egyik olyan nyom, amelyen elindulhattak a nyomozók.
Kreatív és hatásos megoldásnak titulálta az elkövető édesanyjának megszondáztatását, mivel az akció nem keltett veszélyérzetet a gyanúsítottban. Ebből Horváth József azt a következtetést vonta le, hogy magát a célszemélyt, valamint családját már az elfogás előtt szoros ellenőrzés alatt tarthatták a rendőrök.
Ilyenkor mindent figyel a rendőrség – a telefonforgalomtól az internetig –, hogy felderítsék a kapcsolati hálóját. Mivel magányos elkövetőről van szó, fontos volt a motivációjának megismerése és annak kiderítése, hogy voltak-e segítői, akik tudhattak az akciójáról.
Horváth József szerint az előre kitervelten, több emberen, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés kísérletével és robbanóanyaggal visszaéléssel gyanúsított fiatalember akár életfogytiglani büntetést is kaphat, a kérdés csupán a beszámíthatósága lesz.