A datolyaszilva

A datolyaszilva a hangavirágúak rendjébe és az ébenfafélék családjába tartozó ősi kultúrnövényfaj, magyar neve megtévesztő, mert növénytani szempontból semmi köze a szilvához, így aki oltással próbálkozna, beletörik a bicskája.

Talajtípusra közömbös, teljes napfény, és kifejezetten tápanyagigényes, vízigénye közepesnek mondható, de meghálálja az öntözést, −20 °C-ig télálló, de fiatal korban a tövet takarni kell. Mivel november első dekádjában érik és utóérés nélkül fanyar, sem a madarak, sem a rovarok nem károsítják. A vad datolyaszilva nagyon ellenálló a gombabetegségekkel szemben is, a nemes datolyaszilva virágzás előtt, alatt és közvetlenül utána bizonyos védelmet, permetezést igényel. A szárazságot viszonylag jól bírja, de igazán csak 600 mm évi csapadék mellett terem bőven. Megél sovány talajon is, de a viszonylag jól trágyázott szellős talajokat szereti. A csapadéktól és a talajtól függően 1000 m²-en 10 mázsától 30 mázsáig terjedő terméshozamot ad.

Gyümölcse

A gyümölcsök ősszel kezdenek érni. Nagy méretű termése a közel fél kg-ot is elérheti. A termések alakja igen változatos. Lapított gömb és megnyúlt típusok is előfordulnak. A hamvaszöld, viaszos gyümölcsök ősszel, a lombszíneződéssel egy időben színeződnek, citrom, narancs vagy vörös színt kapnak, és a termések sokáig a fán maradnak. Az őszi kertnek szép díszei, matuzsálemi kort is megérhetnek. Tárolás és utóérés után narancssárga húsa puha, édes sárgabarack-dzsem ízű. A gyümölcs levéből bor vagy likőr készíthető.

Beltartalmi értékei

Gyümölcs- és szőlőcukor-tartalma eléri a 17-25%-ot, szervessav-tartalma a 9%-ot. Csersavon kívül sok citrom- és almasavat tartalmaz. 100 g gyümölcs energiaértéke 70 kalória.

Az idei datolyaszilva-termés 2 tonna

A tavaszi fagytól ugyanúgy fagykárt szenvedtek a fáik, akárcsak az ország többi gyümölcsfája. Nagyon súlyos tavaszi fagyok voltak, az idei év volt a legszörnyűbb az elmúlt 100 év viszonylatában, elvitte a fagykár a termések egy részét, aztán a hűvös, esős június elrothasztotta a maradék jó részét, majd jött az aszály, a szárazság is odavágott.

Mi fagyvédekeztünk, tüzeket gyújtottunk, a legnagyobb fáinkat védtük, így sikerült megóvnunk az ültetvény nagy fáit, amelyek a legtöbb gyümölcsöt hozzák. A sikerünk egyik titka, hogy az időjárás a hobbim, viharvadászni járok, folyamatosan figyeljük az időjárást, tudom, mikor milyen idő várható.

Borbás Marcsi datolyaszilvát szüretel
Borbás Marcsi datolyaszilvát szüretel

Szedd magad datolyaszilva – egyedülálló lehetőség az országban

A datolyaszilva nem tartozik az igényesebb gyümölcsök közé, a zalai agyag tökéletes talaj számára, és ami fontos jó tulajdonsága, hogy sokáig eláll, mézédesre érve, frissen a legfinomabb. A „Szedd magad” akció a környékbeliek mellett Szegedről, Orosházáról, Győrből, Budapestről és Siklósról is vonzott látogatókat, akik az őszi színekbe öltözött ültetvényen tanácsokat is kaptak a gyümölcs termesztéséről, érleléséről, fogyasztásáról és jótékony hatásairól.

Az ültetvényt több év alatt telepítettük be, van 8 éves fánk is, de 3 éves is, a mintegy ezer fa kétharmadán alig volt termés, a fiatal fákat jobban érinti a fagykár, mert hamarabb virágot bontanak. Így összességében az ültetvény egyharmadán volt komolyabb termés, mintegy 2 tonnát takarítottunk be Szedd magad akció keretében. Az ország minden szegletéből jöttek, le is szedték az összeset, Borbás Marcsi is megfordult nálunk. 800 forintért adtuk kilóját, a boltokban van szórás az árakban, egy 20-25 dkg-os darabért 300 forintot is elkérhetnek, van, ahol ennél jóval többet. A gyümölcs nagy előnye, hogy jól szállítható, elraktározható, mivel utóérő, megérve puha, édes és lédús.

A Harcz testvérek jelmondata: a jó szaporítóanyag fontos, de a közérthető szaktanács ugyanolyan fontos. Hisz ezek nélkül nem lesz sikeres a gyümölcsfa telepítése.

Indián banán

Ebből a kertjükben nő néhány példány, és oltványokat, magoncokat értékesítenek belőle, ültetvényt nem terveznek ebből a trópusi ízvilágot idéző gyümölcsből.

A magyar gyümölcstermők között hiányzik ez a trópusi ízvilág, korábban nem létezett ilyen a szabadban nálunk, nem őshonos, de szerencsére pont emiatt kártevője sincs, és ha megfogan, utána három év múlva szép gyümölcsöt terem a fa. Észak-Amerikában szelektálódott ki ez a fajta, az íze a mangó, ananász, banán egyvelegére emlékeztet, nagyon finom, krémes állagú.

Címlapkép és fotók: Harcz Endre

hellovidek

Hirmagazin.eu

ElőzőFelrobbant a legszegényebb ember, Feri bácsi háza..
KövetkezőA Skála Kópé és a Kádár-plázák: egy nemzedéknek hozták el a nyugatot – fotók..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza