Ismét elkapta az olasz rendőrség Maria Licciardit, aki egykor Olaszország harminc legkeresettebb bűnözője közé tartozott.
A hetvenéves nő a gyanú szerint a nápolyi Camorra maffiaszervezet egyik klánjának, a Licciardi családnak volt a feje.
A madrina – azaz keresztanya, ahogy közvetlen környezete nevezte – szombaton a római Ciampino repülőtéren akart felszállni a spanyolországi Málagába tartó járatra, hogy meglátogassa ott élő lányát.
A Nápoly Scampia és Secondigliano külvárosában tevékenykedő klánt Maria bátya, Gennaro Licciardi alapította, aki még 1994-ben meghalt a börtönben.
Az alacsony termete miatt La Piccolettának (Kicsikének) is hívott nőt a nemzetközi sajtó beszámolói szerint tipikus maffia-bűncselekményekkel vádolják: bűnszervezethez való tartozás, kábítószer-kereskedelem, prostitúció, zsarolás, korrupció, lopott pénz elfogadása, árverési csalás vagy éppen állami megbízások elcsaklizása.
A cselekményeket más Camorra klánokkal együtt, kartellben hajtották végre. Az intézkedő rendőrök szerint Maria Licciardinak még a szeme sem rebbent, amikor őrizetbe vették.
Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter üdvözölte az akciót, amelyet a nápolyi ügyészség rendelkezésére hajtottak végre. Licciardit egyébként nem először kapták el, kétéves bujkálás után már 2001 júniusában letartóztatták, s nyolc évre elítélték. 2009-es szabadulása után, a feltelezések szerint, ténylegesen is átvette a „családi vállalkozás” vezetését.
Az idő tájt a keresztanya az egyik győztese volt a klánok közti véres csatározásoknak, amelyek az utcákon szétszórt hullákkal szinte naponta rettegésben tartották Nápoly lakosságát. A városi rendőrség 2019 júniusában indított átfogó offenzívát a maffia ellen, aminek során több mint 120 klántagot tartóztattak le, s mintegy 130 millió euró értékű készpénzt és vagyontárgyat koboztak el. A razziákban több Camorra-tag feleségét is lekapcsolták, Maria Licciardinak azonban sikerült elmenekülnie.
A bűnszervezetek villámgyorsan képesek reagálni a világ változásaira, ez alól nem kivétel az olasz maffia sem, az utóbbi néhány év fejleményei jól mutatják ezt. A bevándorlási hullámot is hamar meglovagolták; különösen azokat az illegális migránsokat használják ki, akik kikerülték az állami védelmet vagy már nem állnak alatta. Mivel papírok, pénz és munka nélkül nehéz boldogulni, a bűnözőcsoportok arra kényszerítik őket, amire szinte csak akarják. Az „agrármaffia” például rabszolgasorban, éhbérért dolgoztatja őket látástól vakulásig Olaszország bőven termő vidékein, a zöldségföldeken vagy a gyümölcsösökben.
2019-es adatok szerint az agrármaffia 27,5 milliárd euró bevételre tett szert a migránsok kizsákmányolásával, s becslések szerint ez az összeg évente tíz százalékkal nő.
A menedékkérők kihasználásának másik módja, hogy drogfutárnak használják vagy prostitúcióra kényszerítik őket. E tevékenységben az olasz maffia egyre gyakrabban összejátszik nigériai bűnözőcsoportokkal, amelyek különféle mesékkel már Afrikában megszervezik a menekültek Európába juttatását. Vagy ha nem ott, az olaszországi migránstáborokban „toboroznak” munkaerőt az illegális bevándorlók között.
Jövedelmező a koronavírus-járvány okozta felfordulás kihasználása is, például a vakcinák eltulajdonításában és illegális terítésében. Jól mutatja ezt, hogy a már beoltott olaszok tekintélyes hányada soron kívül kapta meg az oltást. Azonban nemcsak a hétköznapi piti csalók vannak a szabálysértők hosszú listáján, hanem politikusok, kormányzók, ügyészek, bírók és újságírók is. A visszaélések aránya kiemelkedően magas Szicília, Calabria, Campania és Valle’Aosta tartományban, ahol közismerten nagy befolyásuk van a lakosságra az olyan maffiacsoportoknak, mint a ’Ndrangheta és a Camorra, így nem kizárt, hogy szerepük van a vakcina terítésében is.
Borítókép: Szíciliai rendőrök őrködnek Corleone városa előtt. Fotó: Tony Gentile
magyarnemzet