Égből pottyant ajándékként, ölükbe hullott kincsként tekintett az úton elébük szaltózó többmilliós munkagépre két arra autózó férfi.
A becsületes megtalálás fogalmát átértelmezték: váltságdíjat követeltek a birtokukba jutott hőprésért. A zsaruk szervezett akció keretében kapták el őket.
Hőprés. Negyven Celsius-fokos meleg, vibrál a levegő. Föntről a nap ont lángot, alant a parkoló aszfaltja okádja vissza a kánikulát, két tűz közé kerültünk. Bágyadt vevők a hőguta elleni túlélésre készülve negyed köbméternyi ásványvizet tolnak bevásárlókocsikon az autóikhoz, szellő nem mozdul. Aztán egyszerre megelevenedik minden. Egy munkagödör mellett kantáros nadrágos melósok hajlongnak, egy erőteljes, negyvenes hajléktalan férfi rohan, csikorogva fékez egy civil rendőrautó, és mindenki egy fehér furgon köré tömörül. Enerváltan emelkedik két pár kar a magasba, a kikövetelt pénzt imént még számoló férfiak tudják: az átvett összeget már nem fogják elkölteni. Minden, filmekből ismerős momentum ellenére a váltságdíj átadása utáni akciójelenet nem Szicíliában játszódott. Egy budakalászi hipermarket parkolójában ütöttek rajta a szentendrei zsaruk a bűnös pároson.
– Annyi olaszországi vonatkozása van a történetnek, hogy a két tettes egy itáliai gyártó hazai forgalmazóját akarta megrövidíteni néhány százezer forinttal – ismertette Lajos Anita őrmester, a Szentendrei Rendőrkapitányság nyomozója. – A magyar cég egyik kisteherautója augusztus 2-án délután indult el a berendezéssel egy pomázi telephelyről. Az autó oldalfala menet közben lenyílt, a kartondobozba csomagolt eszköz pedig az útra csúszott. A fuvaros mögött személyautóval közlekedő budapesti B. János (36) és a verőcei L. Zsolt (37) észrevették a kizuhanó tárgyat, azt saját járművükbe pakolták, majd elhajtottak.
A hiányt természetesen észlelte a vállalkozás is, sokat nem kellett várniuk a megtalálók jelentkezésére. A két férfi augusztus 6-án hívta fel a cég vezetőjét, és megkeresésükből hamar kiviláglott: keresni szeretnének a csomagolásnak köszönhetően sértetlenül birtokukba jutott eszközön. Igen tájékozottak voltak; az interneten rákerestek a csomagoláson és a gépen talált márkanévre. Így tudták meg, hogy egyáltalán mit találtak, arról is értesültek, hogy a berendezés ára mintegy 4 millió forint. A hőprés egy iparban használatos eszköz, segítségével szállítószalagokat végtelenítenek oly módon, hogy a szalagok két végét hőeljárással és nyomással gyakorlatilag összepasszírozzák. Így alakítanak ki egy görgőkre húzható zárt pályát. A megtalálók a kezdetektől erősen forszírozták anyagi követelésüket, a speciális eszközért előbb a bolti érték 20 százalékát kérték, majd alkudozások után a 800 ezerből engedtek, és 300 ezer forint átadásában egyeztek meg a cégvezetővel. Ő azonban úgy döntött, hogy nem fizet a saját tulajdonáért ennyit sem, és az átadás-átvétel helyszínére meglepetésvendégeket is hívott.
– Miután a károsult felvette velünk a kapcsolatot, egy biztonságos rajtaütés kidolgozásába kezdtünk – mondta Kutasi Ferenc őrnagy, bűnügyi osztályvezető, akcióparancsnok. – Mi javasoltuk a jól belátható helyszínt, ezt a károsult közölte a két férfival, természetesen nem tájékoztatva őket arról, hogy mi is jelen leszünk a pénzátadásnál augusztus 8-án délelőtt. Ő a cég formaruhájába öltözött, magát sofőrnek adva ki, aki a megbeszéltek szerint a vállalkozás egyik teherautójával és nem mellesleg 300 ezer forinttal érkezett a budakalászi találkára. Mindenképpen tettenérésre dolgoztunk, megvártuk, amíg a diszkréten megjelölt bankjegyek gazdát cserélnek. Ennek megtörténtét a cégvezető baseballsapkájának megfordításával jelezte, ez a mozdulat a rekkenő hőségben nem volt feltűnő. Az operatív akcióhoz jelentős segítséget kaptunk az áruháztól, kiemelten a biztonsági szolgálattól. Magam a parkolóra irányított kamerák monitorszobájából figyeltem az eseményeket, innen jeleztem kollégáimnak az akció indulását. Nyomozóink jó előre megbeszélt pozíciókat vettek fel álruhában. Ki bóklászó fedélnélkülinek álcázta magát, két tisztünk látszólag a parkoló aszfaltjának rendbehozatalán fáradozott piros munkásnadrágban, megint mások egy jellegtelen autóban lapultak startra készen. A lehetséges menekülési útvonalakat lezártuk, és egyszerre több irányból fogtuk körbe a tetteseket. A két férfi azonnal belátta, hogy kelepcébe került, és ellenállás nélkül alávetették magukat az intézkedésnek.
A megbilincselt B. Jánost és L. Zsoltot a Szentendrei Rendőrkapitányságra állították elő, ahol mindkettőjük ellen lopás bűntettének megalapozott gyanúja miatt indult eljárás. A vizsgálat további szakaszában szabadlábon védekeznek.
Cikk: Szilágyi Attila
Fotók: Fülöp Máté
TALÁLT TÁRGYAK
Talán jólesne néha az utunkba kerülő tárgyakat szemfülességünk és a szerencse adományának tekinteni, de ez nincs így, a puszta birtokbavétellel nem szerzünk tulajdonjogot. Van mód, hogy legálisan hozzájussunk a gazdátlan értékekhez, ehhez azonban a polgári törvénykönyv által meghatározott lépéseket kell követnünk. A törvény értelmében, ha bármilyen, feltehetően más tulajdonában álló, elveszett dolgot találunk, akkor mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a dolgot annak jogos tulajdonosa visszakaphassa. Fordított helyzetben mi is hálásak vagyunk, ha visszakerülnek elveszett javaink. Abban az esetben, ha találunk valamit, és annak gazdája számunkra is azonosítható, kötelesek vagyunk a megtalálástól számított nyolc napon belül a tulajdonosnak vagy az átvételre jogosult másik embernek vissza-, illetve átadni. Ha nem tudjuk, kinek adhatnánk át, akkor azt a megtalálás helye szerinti illetékes jegyzőnek kell vinni, és egyúttal nyilatkozni arról, hogy igényt tartunk-e a tulajdonjogára. Ha a tulajdonos a megtalálástól számított egy éven (élő állat esetében három hónapon) belül a dologért nem jelentkezik, akkor immár hivatalosan, jegyzői igazolás mellett a talált tárgy (élő állat) birtokosai lehetünk.