Végre igazán örömteli a növények gondozása! A magasított kertből kényelmesen szemezgethetsz, ha friss zöldségre, salátára vagy zöld fűszerre vágysz.
Dekoratív és kényelmes megoldást kínálunk kedvenc zöldségeid termesztéséhez. A ládakertészet egyik legnagyobb előnye a sok közül, hogy könnyen mozdítható, így ha a hely szűkössége miatt kevés fény éri a teraszt, növényeidet könnyen arrébb tudod tolni, a nap járása szerint. Ezen kívül az sem elhanyagolható tény, hogy nem kell hajolgatnod kertészkedés közben.
Mutatjuk az ötleteket, amivel igazán hangulatossá és egyedivé varázsolhatod a kerted vagy akár a teraszod.
1. Nem kell speciális és drága ládakertészeti felszerelésre gondolnod. Akár egy használaton kívüli fiókos asztal is jó szolgálatot tehet.
2. Rusztikus hangulatot varázsolhatsz régi boros rekeszekkel, sorakoztasd egy padra a virágfölddel megtöltött dobozokat. Illatos fűszernövényeidnek épp elég ekkora hely.
3. Jó szolgálatot tesz egy stabil asztal, ami bírja a terhelést. Rendezd be hangulatosan egymás mellé veteményes dobozaidat.
4. Jól teszed, ha ládakertedhez könnyű virágrácsot is erősítesz, ezen szépen felfuthat a bab, az uborka, a hajnalka. Ha haszonnövényekben, pláne paradicsomban gondolkodsz, különösen fontos a láda mélysége.
5. Ha nagyobb méretű, akár több méter hosszú ládakertet szeretnél, érdemes a belső részt kiemelhető rekeszekre osztanod. Így ha el kell mozdítanod az egész egységet, könnyebb dolgod lesz.
6. A már megtöltött ültetőláda keretére is rögzíthetsz keresztben futó léceket, bár ebben az esetben a rácsozás inkább látványelemként funkcionál. Persze a lécek így is egyfajta rendezettséget eredményeznek, és a kialakult négyzetes felületekre külön-külön ültetheted el a palántáidat. Kerüljön az egyikbe bazsalikom, a másikba újhagyma, a harmadikba retek stb…
7. Igazán élvezetes a teraszon megtermelni a konyhába szükséges legfontosabb fűszereket!
8. Ha emeletes házban élsz és gondot okoz a nagy mennyiségű föld fölhordása, ládakertészetedhez válassz földtakarékos formát, nézd, milyen praktikus például ez:
A lefelé szűkülő ládába 1/3 mennyiségű virágföld is elég.
9. Sokkal tovább bírja majd a kiképzést a virágföldes ládákat tartó faszerkezet, ha belül erős fóliával béleled ki. Ha elzárod a nedves virágföldet a ládáktól, nemcsak tartósabb, hanem szebb is marad a fa. Az viszont fontos, hogy az ültetőtérnek legyen vízelvezetése, ezért a nejlonfóliát alul több ponton lyukaszd ki.
Mindenképpen lyukasztgasd ki a tartószerkezet alját is, hogy a fólia és az aljzat között ne rekedjen meg a pangó víz. Az ugyanis nemcsak a ládakert szerkezetét, hanem a növényeidet is kinyírja.
10. Rendkívüli módon megnöveli a ládakert élettartamát, ha eleve tartós anyagból, vagyis nem fából készülnek az oldalfalai. Megoldás lehet a hullámos kialakítású vastaglemez, mely stabilan tart, ellenáll az időjárás viszontagságainak és a víz sem kezdi ki.
11. Nemcsak teraszon lehet praktikus a ládakert. Néhány raklap segítségével igazán látványossá teheted vele a zöldségeskerted, vagy a ház udvarát is. Sőt, rendezvények területét, akár közparkokat is színesíthetsz ezzel a megoldással.
12. Kicsit elegánsabb kivitelben így néz ki ugyanez.
Ha fa ládát használsz, így készítsd elő:
Tegyél az aljára egy kukás zsákot, néhány helyen szúrd ki, hogy a felesleges víz kifolyhasson. Erre szórj egy réteg nagyobb szemű kavicsot, hogy a távozó víz ne moshassa ki a földet. Töltsd meg a ládát jó minőségű virágfölddel és már ültethetsz is!
Forrás: Ripost