Gyorsan repül az idő, hamarosan itt van a nyári időszámítás. Megmutatjuk, milyen hatással lehet ez ránk, de azt is, hogy mikor kell előreállítani az órát.
Idén március 26-án kezdődik a nyári időszámítás, vasárnap hajnali 2 órakor kell az órákat 3 órára előreállítani. Így egy órával kevesebbet alhatunk, ami bizony sokakat megvisel.
Lássuk, pontosan hogyan hat az életünkre:
Növekedhet az infarktusok száma
2014-ben kutatók megvizsgálták az infarktusok gyakoriságát, és nagy kiugrást vettek észre a tavaszi óraátállítást követő napon. Az átlagértékhez képest 25%-kal növekedett a szívelégtelenséggel kórházba kerültek száma. Ez azt jelenti, hogy azok, akiknek szívproblémáik vannak, fokozottan veszélyeztetettek ezen a napon.
Az emberi bioritmust befolyásolhatja
A biológiai órával játszani nem vicc, hiszen ez irányítja az emberi teljesítményt, a hormonháztartást, az életritmusunkat, az anyagcserét, a szív-érrendszert működését is. A biológiai óra felelős az alvás-ébrenlét ciklusért, mint ahogy a természetnek is megvan a saját ritmusa, a napfény és a sötétség váltakozásának is. Az ember is a természet része, fontos, hogy harmóniában legyen vele. Az egyensúly felborulása nem csak a test szerveire lehet káros, de a lelki működést is megzavarhatja, depressziót okozhat.
Változtathat az alvás minőségén
A nyári időszámítás jelentősen befolyásolja az alvási ritmusunkat, így növeli az alvászavarok kialakulását is. Azt sokan tapasztaltuk már, hogy ilyenkor napokig fáradékonyabbak, kimerültebbek is lehetünk, néha nem találjuk a helyünket, hiszen „tegnap ilyenkor még csak 5 óra volt”. 2016-ban a kutatók kimutatták, hogy az alváshiány fokozott kockázatot jelent a munkahelyi- és a közúti balesetek előfordulásánál.
Forrás: Ripost