forrás: Eurekalert
Egy kutatócsoport friss vizsgálatában feltárta, hogy az Ausztráliában fellelhető macskák nagy valószínűséggel az európai telepesek által behurcoltak leszármazottai.
Az Ausztráliát övező szigeteken élő elvadult macskák eszerint az Európából származó és a régióba a 19. században érkező alapító populációt reprezentálhatják.
A BMC Evolutionary Biology folyóiratban megjelent tanulmány szerint, ha sikerül azonosítani eme macskapopulációk létrejöttének pontos idejét, akkor alaposabb ismereteket szerezhetnek arról, a behatoló fajnak milyen hatásai voltak az ausztrál élővilágra érkezésétől kezdve.
A kóbor macskák – szabadon, az emberektől függetlenül élő, de házi macskáktól származó egyedek – Ausztrália hatalmas területein hoztak létre invazív populációkat. A kutatók rengeteget vitáztak már akörül, hogyan érkeztek ezek az állatok a földrészre. Az egyik elmélet szerint az európai telepesekkel, a kései 18. században, míg egy másik szerint maláj tengeriuborka-halászokhoz csapódva tették be mancsukat Észak-Ausztráliába 1650 körül.
Illusztráció (Fotó: Reuters/Cathal McNaughton)
A Senckenberg Biodiverzitási és Klímakutató Központ, valamint a Koblenz-Landau Egyetem szakembergárdája mitokondriális DNS-t és mikroszatelliteket – a DNS rövid, ismétlődő szekvenciái – vizsgált meg 266 elvadult macskától származó mintákban, hogy feltérképezze evolúciós történetüket és megoszlásukat. A mintákat hat ausztráliai és hét szigeti régióból gyűjtötték be.
Kiderült, hogy a kóbor ausztrál macskák elsősorban valószínűleg a 19. században, Európából érkezett négylábúaktól származnak. Egy második, Délkelet-Ázsiából kiinduló hullámra is találtak bizonyítékot, de arra már nem, hogy egy stabil macskapopuláció kizárólagosan Ázsiából származhat, ami kizárja a malajziai eredet elméletét.
Egy faj őshonos élőhelyéről új helyszínre költöztetésének katasztrofális hatása lehet az új környezetre, az ott élőket a zsákmányszerzés, a táplálékért való versengés vagy a betegségek terjesztése révén befolyásolhatja. Az Ausztráliában jelen lévő 22 invazív emlősfajból kettő – az európai vörös róka és a házi macska – ragadozó. A földrész bő 100 őshonos faját veszélyeztetik jelenleg is az elvadult macskák, és a fenyegetett fajok Ausztrália egyéb részeire való újbóli betelepítését gyakran éppen eme négylábúak hátráltatják.