Kezdődik a síszezon. Néhány pálya már itthon is nyitva van, az Alpokban pedig nagyon sok hó hullott. A sípálya kiválasztásának szempontjairól Wesselényi Andrea, a sielok.hu alapító főszerkesztője beszélt az InfoRádióban.

A hétvégén Bánkúton már több pályán is lehetett síelni, ha az időjárási körülmények megfelelőek lesznek, a téli szünetre megnyit a többi síterep is – mondta a sielok.hu alapító főszerkesztője.

„Kékestetőn, Mátraszentistvánon, Eplényben, Visegrádon már hóágyúztak is, ezért a nyitáshoz elég a hideg idő is.”

A hazai sípályákon mindenki – a haladók is – kellemesen tud síelni, de elsősorban a kezdők és a családok számára optimálisak – mondta Wesselényi Andrea.

Wesselényi Andrea

„A környező országokhoz képest nálunk kicsi a szintkülönbség, rövidek a pályák, azoknak pont megfelelő, akik tanulnak. Minden pályán van síiskola, képzett síoktatók segítenek, hogy néhány nap alatt a teljesen kezdők is eljuthassanak az élvezetes csúszásig.”

Néhány órás utazás után egzotikus helyen is csúszhatunk

Három óra autózással eljuthatunk szlovén vagy osztrák sípályákra, de kicsit több utazással már egész magas, több ezer méteres hegyekben lehet síelni – mondta a sielok.hu alapító főszerkesztője.

„Elsősorban Ausztria a népszerű a magyarok körében, hatalmas a választék, rengeteg síterep van, második helyen van Szlovákia és Szlovénia, de sokan elutaznak Olasz- vagy akár Franciaországig is. Az utóbbi években népszerűek lettek az egzotikusabb helyszínek is, mint Ukrajna vagy Szerbia.”

Wesselényi Andrea a kisebb síterepeket kedveli, nem muszáj egy száz kilométeres pályarendszert választani, bár annak is megvan a vonzereje – fűzte hozzá.

„Az alsó-ausztriai, stájerországi vagy szlovákiai, szlovéniai 30-50 kilométeres pályák a legjobbak ár-érték arányban” – ajánlja a sielok.hu alapító főszerkesztője.

Így csökkentheti a síbalesetek esélyét

Síelés előtt három héttel fel kell készíteni gimnasztikai gyakorlatokkal az emberi testet, a balesetek megelőzése érdekében – mondta az InfoRádiónak a Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelő Intézet és Baleseti Központ ortopéd traumatológus szakorvosa. Molitorisz Dániel hozzátette: gyakori ilyenkor a lábszár- és vállsérülés.

„Nem vagyunk felkészülve a síelésre” – véli Molitorisz Dániel. Az osztrákok azt mondják, legalább a síelés előtt három héttel fel kell készíteni a testet a megterhelő és veszélyes téli sportra. Gimnasztikával és más gyakorlatokkal mozgásba kell hozni a test izmait és ízületeit.

Főként a felkészületlenségből fakadnak a sérülések, jellemzően az első vagy az utolsó napon – figyelmeztetett a traumatológus szakorvos. Elővigyázatossággal kisebb az esélye olyan a balesetből fakadó sérüléseknek, melyek skálája a rándulásoktól egészen a komolyabb csonttörésekig terjed.

Síelőknél általában a lábszár sérül abban a magasságban, ahol már nem tartja a sícipő. Az eszköz rossz beállítása vagy egy nem jól felmért domb meg tudja dobni úgy az embert, hogy a síléc elakad, és megtörténik a baleset – magyarázta Molitorisz Dániel. De gyakoriak a váll- és kulcscsontsérülések is, snowboardosoknál gyakran előfordulnak csuklótörések – tette hozzá.

A felkészülésen túl fontos a sisakviselés is, elkerülve vagy enyhítve ezzel a különböző fejsérüléseket. Ezek járnak ugyanis a súlyosabb következményekkel – emelte ki a szakorvos.

Forrás: inforadio.hu

Képek: Legyél Vállalkozónősiutak – WordPressSport365, sielok

 

ElőzőÉtelek, amelyeket tilos lefekvés előtt enni
KövetkezőHirmagazin.eu KIEMELT! „Nem akarom rágni a csontot!..”
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza