2023. július 24-étől a munkáltatók nagyobb számát érintő, új jogszabály lép hatályba, a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény („Panasztörvény”).

A törvény a legtöbb munkáltató számára kötelezővé teszi belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetését.

A Panasztörvény alkalmazásában foglalkoztatásra irányuló jogviszonynak minősül minden olyan jogviszony, amelyben a foglalkoztatott a foglalkoztató részére és annak irányítása alatt ellenérték fejében tevékenységet végez vagy önmaga foglalkoztatását végzi. Foglalkoztató az, aki vagy amely szervezet természetes személyt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztat; foglalkoztatottnak pedig az a természetes személy minősül, aki a foglalkoztató számára és annak irányítása alatt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében, ellenérték fejében tevékenységet végez, vagy önmaga foglalkoztatását végzi. Ennek megfelelően a Panasztörvényben foglalt rendelkezéseket nem csak munkavállalók tekintetében kell alkalmazni, hanem például szövetkezi munkavégzés esetén vagy gyakornokok foglalkoztatása esetén is.

A belső visszaélés-bejelentési rendszer létrehozatala kötelező azon foglalkoztatók részére, akik legalább 50 főt alkalmaznak.

Ezen létszám alatt akkor kötelező a belső visszaélés-bejelentési rendszer létrehozása, ha a foglalkoztató a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény 1. § (1) és (1a) bekezdése hatálya alá tartozik (ezen szervezetek például a hitelintézetek, a pénzügyi szolgáltatók, a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézmények, az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak, az ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végzők, a könyvvizsgálók, a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján végzők, azon árukereskedők, amelyek hárommillió forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést fogadnak el, az ügyvédek, ügyvédi irodák, közjegyzők, a székhelyszolgáltatók, stb.). Ezen szervezetek esetében tehát akkor is kötelező a belső visszaélés-bejelentési rendszer létrehozása, ha a foglalkoztatotti létszám 50 fő alatt van. Azok a foglalkoztatók, akik nem tartoznak a pénzmosási törvény hatálya alá és a foglalkoztatotti létszámuk nem éri el az 50 főt, létrehozhatnak belső visszaélés-bejelentési rendszert, de számukra ez nem kötelező.

Fontos lehet..

Lényeges, hogy az 50 fő feletti foglalkoztatott létszámmal rendelkezők és azon, a pénzmosási törvény hatálya alá tartozó foglalkoztatók, amelyek eseténben kötelező a belső visszaélés-bejelentési rendszer létrehozása, e kötelezettségüknek 2023. július 24-től kell eleget tenniük (ugyanezen dátumtól közs rendszer is létrehozható: például a szakmai kamarák: ügyvédi, könyvvizsgálói – ilyen létrehozását tervezi a kézirat készítésének időpontjában).

Azon foglalkoztatók, amelyek legalább 50, de legfeljebb 249 személyt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztatnak, a belső visszaélés-bejelentési rendszert közösen is létrehozhatják: ilyen esetben a határidő attól függ, hogy az adott foglalkoztató a pénzmosási törvény hatálya alá tartozik-e vagy sem. Amennyiben igen, úgy e kötelezettségnek 2023. július 24-től kell eleget tenni; ha nem, akkor pedig 2023. december 17-től hozható létre közös rendszer.

(Folytatjuk)

Forrás

Hirmagazin.eu

Előző15 kormányrendeletet hirdettek ki csütörtökön, de több mint 30 kormányrendelet változott
KövetkezőRántott hal recept, .. ha így csinálod, megszereted a halat..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza