forrás: Kossuth Rádió/Napközben
Gyerekek, fiatalok utcai zaklatására, esetleges elrablására irányuló próbálkozások sajnos az őszi első becsengetések óta is előfordultak. De vajon megfelelően tájékoztatjuk-e a gyermekeinket a rájuk leselkedő veszélyekről? Mi a szülő, az iskola és a rendőrség feladata? Hogyan viselkedjünk zaklatáskor, melyek a legfontosabb intelmek és védekező reakciók? A kérdésekre a szerdai Napközben kereste a választ.
A fekete dzsip
Tavasszal egy 13 éves lány esete borzolta fel a dunakesziek kedélyét. Az edzésről hazainduló gyerek a szüleire várt, amikor megállt mellette egy fekete dzsip, kiszóltak belőle, hogy édesanyja barátai, hazaviszik. A gyereknek szerencsére volt annyi lélekjelenléte, hogy visszaszaladt a sporttelepre, és oda szerencsére már nem mentek utána. Három éve Vecsésen hivatalos rendőri értesítés is érkezett az iskolaigazgatókhoz, mert a gyerekeket, főleg a kislányokat, rendszeresen leszólítottak autókból mondván, hazaviszik őket – derült ki a Napközben összeállításából.
(MTI/EPA/S. Sabawoon)
És a portás
Ugyanitt egy másik anyuka arról számolt be, hogy kilencéves kislánya, akit óvodás kora óta folyamatosan tiltott attól, hogy idegennel bárhova is elmenjen, egyszer egy elmaradt edzés miatt az iskola ismeretlen portás nénijével érkezett haza. A szülő egyértelműen kudarcként élte ezt meg, hiszen korábban még szituációs játékokkal is gyakorolták, hogyan kell az ilyen helyzetekben viselkedni. A műsorban megszólalt egy tanár is a legbiztonságosabb fővárosi kerületek egyikből, és azt mesélte, hogy tudomása szerint a környéken többször is leszólítottak már gyerekeket ismeretlen autóból
Hogy védekezzen a gyerek a zaklatókkal szemben?
A gyerekek a meséből tanulnak a legtöbbet, mindenképpen hasznos lehet ezért „közbiztonsági oktató” történeteket, meséket a saját életből vett példákkal kitalálni és eljátszani velük, hogy megértsék, mire kell figyelniük, milyen helyzetekre kell felkészülniük, hogyan kell bennük viselkedni, és milyen panelmondatokat érdemes felhasználni – emelte ki a szakértő.
Határozott fellépés és jelszó
Az biztos, hogy a gyereknek, amennyire csak tud, nagyon határozottan kell fellépnie, és rögtön vissza kell fordulnia az iskolába, vagy, ha erre már nincs lehetőség, a környezetéből kell azonnal segítséget kérnie. Érdemes lehet akár valamilyen jelszóban (kedvenc, játék, mesekönyv) is megállapodni a kicsivel, amit annak kell kimondania, aki a szülő megbízásából megy érte, és természetesen az iskola rendőrét is mindig hasznos megkeresni.
Az a fránya számítógép
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy sokszor a gyerek maga is provokálja az áldozattá válást, amikor figyelemfelkeltő képeket, videókat, az iskolát, a lakóhelyet könnyen kiadó fotókat, szobabelsőket, személyes adatokat, telefonszámokat oszt meg magáról, hiszen ezek alapján egy kicsit hozzáértő ember számára már könnyedén beazonosítható.
De a gyerekeket becserkészni akaró elkövetők akár még a játékprogramokat is kihasználhatják – hívta fel a figyelmet az alezredes -: szereplőket ígérnek vásárolni a gépező fiatalnak, cserébe pedig például képeket kérnek róla.
Kérjünk segítséget!
A szakember a gyermekeiket féltő a szülőknek azt tanácsolta, ha vannak pontosan meghatározható helyek, ahol a kicsikért aggódni kell, érdemes rögtön az adott önkormányzathoz fordulni és valamilyen állandó segítséget (kamerát, polgárőrt, közterület-felügyelőt) kérni a helyszínre.
Névtelen beszámolók
Bár a közösségi oldalakon nagyon sok az ilyen tartalmú „lánclevél”, érdekes módon, amikor a rendőrség is bekapcsolódna, feljelentést, vallomásokat kér, hirtelen mindenki eltűnik, és végül nagyon kevés az olyan eset, amikor kiderül, tényleg történt valami. A közösségi oldalakat felelősségteljesen kell használni, ha valamit állítunk, alá kell írni, bizonyítékot kell hozzá gyűjtenünk, mert a rendőr egy nyolcsoros névtelen levéllel egyszerűen nem tud mit kezdeni, az eset pedig megmarad „városi legendának” – figyelmeztetett a műsorban Németh Ágnes az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője.