Egy kertben egész évben bőven akad tennivaló. Ősszel kell elültetnünk a tavasszal virágzó hagymás és gumós növények szaporítóanyagát, az évelőket, a tűlevelű és örökzöld növényeket. Ilyenkor kell a rózsák tövét is betakargatni, hogy megvédjük a hideg ellen, és ez a fametszés ideje is.
Ám olyan növényeket is örömmel tartunk, melyek számára nem a mi mérsékelt övi éghajlatunk az ideális, és a téli hidegnek való kitettség a végüket jelentené. A Földközi-tenger térségéből származó mediterrán növények – a citrusfélék, a levendula, a kakukkfű, az oregánó, agávé, a pálmák, a murvafürt csodálatos hangulatot varázsolnak a kertbe. Télen azonban a kertben már nem gyönyörködhetünk a szépségükben, ilyenkor védelemre van szükségük. De hol teleltessük át őket, és hogyan gondoskodjunk róluk megfelelően, hogy tavasszal ismét kertünk ékévé válhassanak? Erről kérdeztük Boross Dávidot, az Oázis kertészeti Kft. marketing igazgatóját.
– Hazánkban mely mediterrán növények örvendenek a legnagyobb népszerűségnek?
– A legnépszerűbb egyértelműen a leánder, a papírvirág (Bougainvillea), a citrusfélék és a kefevirág (Callistemon).
– Mikor kell a szabadból behoznunk a dézsába ültetett mediterrán növényeket, és hová kerülhetnek? Milyen bajuk lehet egy fűtött, meleg lakásban? Milyen igényeik vannak ezeknek a növényeknek a teleltetésük során?
– Ezek a növények mind olyan helyen élnek, ahol a téli hőmérséklet nem süllyed fagypont alá, de a 15 fokot sem haladja meg. Tehát mikor az éjjeli hőmérsékletek hazánkban 5-10 fokra csökkennek, már időszerű őket védett helyre tenni. Télre egy világos, de maximum 15 fokos helyet kell keresnünk nekik (ablakos garázs, tároló helység, lépcsőház). Mivel nyugalmi állapotba kerülnek, öntözésre, tápanyagra csak nagyon ritkán, két-háromhetente lesz szükségük. Egy fűtött szobában túlságosan meleg van, a hideg és ezzel a nyugalmi állapot hiánya pedig a növény pusztulásához vezethet.
– A pálmafajokról köztudott, hogy fagyérzékenyek, ennek ellenére egyes pálmák a kerti kiültetésre is alkalmasak, s ezek télen is a szabadban maradnak. Melyek ezek a fajták, és hogyan óvjuk meg őket a hidegtől, fagytól?
– Valóban vannak „télálló pálmák” is, a Chamaerops és Trachicarpus félék fagypont alatti hőmérsékletet is elviselnek, de csak szárazon tartva. Ha ugyanis a víz (csapadék) becsurog a növény levéltövébe, és ott fagy meg, akkor a pálmánk sajnos elpusztul. Télire tehát be kell őket csomagolni, takarni, de legjobb egy fedett (nem fűtött) helyre vinni.
– Önöknél van lehetőség teleltetésre. Kiknek ajánlják ezt a szolgáltatást, illetve hogyan kell a tulajdonosnak előkészítenie a növényt, mielőtt Önökhöz kerül?
– Áruházaink vállalnak teleltetést, ezt elsősorban a nagyobb növények tulajdonosai veszik igénybe. A kisebb mediterrán növények téli tárolását általában megoldják „házilag”, garázsban, télikertben. Megrendelőink közt sok nyári teraszt üzemeltető étterem, cégek, intézmények, és kisebb arányban magánszemélyek vannak. Magával a növénnyel nincs sok tennivaló, a szállításkor érdemes összekötözni, visszametszeni, de ezeket kérésre munkatársaink is elvégzik.
– Mikor lehet a növényeket újra kivinni a szabadba?
Amint a hajnali fagyok megszűnnek, a növények mehetnek is ki a szabadba, hiszen ők is ott érzik jól magukat, a napsütésben.
Boross Dávid, az Oázis Kertészeti Kft. marketing igazgatója
Szerző: Jáksó Nóra