Forrás: M1/Kosár | 2015. 05. 07. 11:41:04
Megkapta bankjától az elszámolási értesítőt, és továbbra is több millió forintra rúg a tartozása? Az M1 fogyasztóvédelmi magazinja megmutatta, mire figyeljen oda fokozottan, ha panaszt nyújt be a szolgáltatójához. A műsorban bemutatott eset azt jelzi, az elszámolással a kézben érdemes lehet ismét alaposan átbogarászni a szerződést.
Mostanra már minden fogyasztónak meg kellett kapnia azt az elszámolási értesítőt, amelyben a pénzügyi intézmények a Magyar Nemzeti Bank árfolyamával kiszámolták, mekkora az az összeg, amit tisztességtelenül számoltak fel, és most ezzel csökkentik az adósok fennálló tartozást. A forintalapú, továbbá devizaalapúnak nem minősülő hitelek esetében ősszel kell megküldeni az elszámolásokat.
A Kosár című műsorban bemutatott férfi már pár hete kézbe kapta elszámolási értesítőjét, de nem ért egyet az összeggel, amit követelnek tőle. 2007-ben vásároltak egy autót, a 3,6 milliós hitel után 5,7 millió forintot már befizettek , de még az elszámolás után is 4,1 millió forinttal tartoznak, azaz a 3,6 millió forintos kölcsönéért közel 10 millió forintot vár a bank.
A férfi azt mondja, amikor megkapta a levelet, lelkiismeretesen számolgatni kezdett, de az elszámolásban olyan temérdek mennyiségű összeg, szám szerepel, hogy feladta. Ezután kereste meg Barabás Gyulát, a Széchényi Hitelszövetség elnökét, hogy segítsen neki kiigazodni a számok tengerében, és adjon tanácsot a panasz benyújtásához.
A részletes elszámolás kézhezvételétől 30 nap áll rendelkezésre a panasz benyújtására. Ehhez az elszámolás mellett szükség van a szerződésre, és minden, a hitellel kapcsolatos papírra – tanácsolta a szakember, aki szerint két dologban kereshetünk hibát az elszámolással kapcsolatban. Az egyik, ha valaki a „bemenő adatok” megfelelőségét próbálja a kimutatásban megkeresni, és olyan hibás elemeket talál, amelyek alapján alapos lehet a panasz.
Van egy másik helyzet, amikor az elszámolás hívja fel a figyelmet arra, hogy az egész szerződéssel, az egész konstrukcióval hosszú évek óta baj lehet. A szakértő azt ajánlja, ne csak a számokat fürkésszük, de vizsgáljuk meg alaposan a szolgáltatóval kötött szerződést, az üzletszabályzatot és az általános szerződési feltételeket is.
A most vizsgált szerződésben például 44 ezer forinttal indul a törlesztés, az elszámolást követő kimutatás pedig az utolsó havi törlesztőrészletet ezzel az árfolyammal több mint egymillió forintra teszi, miközben ebben ez esetben a szolgáltató vállalta, hogy az utolsó havi törlesztőrészlet összege nem lesz nagyobb, mint az első. Nem az elszámolást fogják tehát vitatni, hanem azon keresztül tudnak rámutatni arra, az egész szerződés, szolgáltatás olyannyira tisztességtelen, hogy már közelít az érvénytelenségéhez – mondta a szakember.
Ha tehát hasonló problémával néznek szembe, mint a riport főszereplője, mindenképp tüzetesen nézzék át az elszámolási értesítőt és az adott szolgáltatóval kötött szerződést. Ha bárhol hibát, kivetnivalót találnak, írják meg, és 30 napon belül juttassák el a hitel szolgáltatójához. A Magyar Nemzeti Bank oldalán több civil közösség is szerepel, ha azokat felkeresik, segítséget kapnak a panasz megírásához is.