Hogyan segíthetünk ha elsóztuk az ételt?

Átszűrt levesekhez vizet öntünk.

főzési praktikák

Nyers tojásfehérje habját keverjünk a túl sózott levesbe, s ha megkocsonyásodott, emeljük ki. A tojásfehérje a felesleges sót magába szívja.

Rántott vagy habart levesekbe nyers krumplit reszelünk és ezzel felforraljuk, majd sok friss petrezselymet, zellerlevelet, stb. vágunk bele.

Almaecetet összekeverünk cukorral, és kávéskanalanként az ételbe keverjük addig, amíg a felesleges sót semlegesíti.
(1 kávéskanál ecethez 1 kávéskanál cukrot teszünk.)

Nemcsak leves, bármely étel, pl. a pörkölt, sózását is mérsékelhetjük fél késhegynyi szódabikarbónával.

Ha valami túl édesre sikerült?

Hozzákeverünk az ételhez egy kávéskanál citromlevet vagy almaecetet.
Ez nemcsak a cukrot köti le, de az étel ízét is teljesebbé teszi.

Ha az étel izét szeretnénk kihangsúlyozni?

Édes ételek jobb ízűek lesznek, ha csipetnyi sót teszünk hozzá. Sós ételekhez és mártásokhoz viszont egy csipet cukrot adjunk.

Amelyik ételbe ecetet teszünk, legyen az hús, főzelék, saláta vagy mártás, abba egy kevés cukrot is tegyünk, de csak módjával: sem az ecet, sem a cukor ízének érződnie nem szabad.

Rántással nemcsak sűrítjük, hanem ízesítjük is az ételeket. A lisztet mindig a már meleg zsiradékba tegyük, és az étel jellege szerint világosra vagy barnára pirítsuk. Barnább rántást készítsünk a hüvelyeseknek, a káposztának vagy pl. a savanyú tojásnak is; világosabb rántást adjunk a zöldbabfőzelékeknek, a mártásoknak. A kész rántáshoz tegyük a megfelelő ízesítőket: petrezselymet, köménymagot, hagymát, majorannát, fokhagymát, pirospaprikát.

 

Forrás: lifepress