Az utak és a légi forgalom, az ipari fejlődés vagy a figyelmetlen szomszédok keltette zajok nagyon kellemetlenné, olykor elviselhetetlenné tehetik az életet. Bár nehezen lehet teljesen kizárni a kellemetlen hangokat, a zavaró zajszintet le lehet csökkenteni minden házban vagy lakásban.
A hang rezgés, mely hanghullámokat hoz létre. Ezeket hanghullámokat különböző elemek átveszik a házban, „visszhangos” zajt idézve elő az egész épületben. A házat alkotó anyagok különbözőképpen reagálnak a hanghullámokra. A szőnyegek és függönyök például szigetelőként működnek, míg az olyan szilárd felületek, mint a kerámiacsempék és a vakolt falak, visszaverik a hangot, de a vékony anyagok is csak csekély ellenállást mutatnak továbbá, a lazán felfüggesztett ajtók és ablakok, a tetőn lévő lyukak, a padlódeszkák és a szegélylécek alatti rések, mind hozzájárulnak a zaj keléi kezeséhez. Tehát egy olyan légzáró akadályra van szükség, amely megfelelő tömeggel rendelkezik, hogy ellenálljon a vibrációnak. A könnyűsúlyú modern házépítési anyagok, bár termikusan hatékonyak, nem annyira hangszigetelnek, mint a régebbi, hagyományosan épített házakhoz használt vastagabb anyagok.
A tűzfal hangszigetelése
A tűzfal hangszigetelését egy önálló szigetelt bevonatfelvitelével nagymértékben javítani lehel, bár ennek hatékonysága bizonyos fokig függ a tűzfal konstrukciójától attól, hogy van-e ott kandalló, továbbá az elektromos és vízvezetékszerelvények elhelyezkedésétől, és hogy milyen közel vannak az ablakok. A burkolást – melyet a közönséges válaszfalhoz hasonlóan készítenek – a padlóhoz, a mennyezethez és az oldalfalakhoz rögzítik, de nem magához a tűzfalhoz. A burkolás és a tűzfal közötti hézagot üveggyapot vagy ásványgyapotpaplanszigeteléssel töltik ki, és két réteg gipszkartonnal borítják be.
Kitűzés
Kapcsoljuk le az elektromos áramot a főelosztó szekrénynél, és vegyünk le a tűzfalhoz erősített minden elektromos szerelvényt, a csatlakozódobozokkal együtt, előkészítve az új burkolatra való áthelyezésre. Vegyük le gondosan a szegélylécet és tegyük félre ismételt felhasználásra. Húzzunk egyvonalat10 cm-re a tűzfaltól a mennyezeten. Engedjünk le egy függőónt, és készítsünk hasonló jelzést az alatta levő padlón is. A burkolólap talp lemezének a padlóhoz rögzítése problémákat jelenthet. Azonban, ha a mennyezeti gerendák párhuzamosan futnak a tűzfallal, akkor néhány tartólécet a gerendák közé szögezhetünk, hogy biztos rögzítési pontokat nyújtsanak a burkolólap felső léce számára.
A burkolólap felállítása
Szögezzünk 7,5×5 cm-es puhafa fejlécet és talplécet, szélükkel a kijelölt vonalra állítva, ami 2,5 cm-es rést fog hagyni a lécek és a fal között. Szögezzünk illeszkedő függőleges lécekei a talp és fejléc közé körülbelül 60 cm-es térközökkel. Igazítsuk el úgy a térközöket, hogy megfeleljenek a tervezett paplanszigetlés szélességének). Jelöljük ki a lécek helyzetét a padlón és a mennyezeten, hogy megtaláltuk őket, mikor a gipszkartont felerősítjük.Függesszük fel padlótól a mennyezetig érő 10 cm vastag szigetelőpaplanokat a lécek közé a széleiket a keret mögé nyomva. Ferde szögezéssel erősítsünk tartókat a lécek közé, rögzítési pontként a polcok vagy elektromos szerelvénydobozuk számára. Ellenőrizzük, hogy az áram még ki van-e kapcsolva, majd vezessük el a kábelt a csatlakozószekrénytől az ü| szerelvénydoboz helyéig. Fedjük be a fakeretet 12,5 mm vastag gipszkartonnal. Töltsük ki az illesztéseket, és szigeteljük a külső széleket kitöltőmasszával. Szögezzünk egy leélezett szélű gipszkarton réteget az elsőre, lépcsőzetesen elhelyezett illesztésekkel, és körülbelül 15 cm-es távolságban szögekkel felerősítve. Töltsük ki és ragasszuk le szalaggal a gipszkanonlapok közötti hézagokat, mint a favázas válaszfalnál, majd szögezzük a szegélylécet a helyére. Szereljük fel és huzalozzuk az elektromos szerelvényeket, szigeteljük rugalmas kitöltővel körbe a szintben felszerelt elektromos szerelvénydobozokat.
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu