hirmagazin_2015-08-13_072320
A rántotta tojásból (általában tyúktojásból), sütéssel készült étel. Nem mindenkinek sikerül elkészíteni jól, ez általában akkor derül ki, amikor tényleg remekül sikerül…

A tojásokat mély tálban, ízlés szerint vizet vagy tejet hozzáadva jól megkeverjük és sózzuk. A zsírt, vajat, tojás- vagy palacsintasütőben megforrósítjuk, s a tojást beleöntjük. Csökkentjük a hőfokot és közben lassan kavargatjuk. Ízlés szerint keményebbre vagy lágyabbra hagyhatjuk. Adhatunk hozzá sonkát, hagymát, borsot, egyéb gyógynövényeket, vagy sajtot. A tojást kocsonyás állapotban vesszük le a lángról. Az így készült rántotta krémes állagú. Ha bármilyen folyadék szivárog az ételből, az annak a jele, hogy nem sült át rendesen, vagy túl magas nedvességtartalmú zöldségeket adtunk hozzá. Az Escoffier-féle mód dupla serpenyőt használ hőforrásnak, amely a közvetlen fűtési módszerrel ellentétben nem igényli a hőfok beállítását. A tojásokat a tűzhelyen sütés közben habarjuk el, nem pedig előtte. Így a tojás a sütés közben nem ég le, és kocsonyásra sül. Ezt a módszert a „régi klasszikus konyha” alkalmazta.

hirmagazin_2015-08-13_072449

Az eljárás során a tojás minden alkalommal tökéletesen átsül, viszont sokkal időigényesebb a hagyományos módszerhez képest. Akár 15 percet is igénybe vehet, míg a tojás tökéletesen megsül.  Mikrohullámú sütő is szolgálhat eszközként a rántotta sütéséhez. A felvert tojásokat rövid időközökre tesszük be a mikrohullámú sütőbe, közben mindig megkeverjük. Csak addig hagyjuk benne, amíg a tojás éppen csak kocsonyásodni kezd, de még lágy, mert a sütés befejezése után tovább keményedik. Ez nagyon gyors elkészítést tesz lehetővé, viszont könnyen elrontható, ezért folyamatosan ügyelnünk kell arra, nehogy túlsüssük. Készíthetünk rántottát a vákuum alatti sütés módszerével is. Ennek eredményeként még simább, már-már pudinghoz hasonló állagú lesz a tojás, pedig kevergetni sem kell állandóan.  A tejszínes rántotta készítése során az úgynevezett gőzfúvóka segítségével a tojásba vajas gőzt fecskendezünk. Ilyen fúvóka van például az eszpresszógépben is. A klasszikus tálaláshoz a rántottát mély ezüsttálban szolgálják fel. Reggeliként fogyasztva gyakran pirítóssal, szalonnával, füstölt lazaccal, sonkával, kolbásszal vagy zöldségekkel kerül asztalra. Legnépszerűbb ízesítői a ketchup, valamint a csípős szósz.

Rántotta à l’arlésienne: cukkiniből készült péppel, fokhagyma ízesítésű paradicsom founde-val, és parmezán sajttal. Rántotta à l’américaine: serpenyőben füstölt szalonnával, sütött és szeletelt sült szalonnával és grillezett paradicsommal körített. Tojás bhurji: a rántotta indiai változata. Köretként adhatunk hozzá hagymát, zöld chilit, apróra vágott gyömbért, kurkumaport, és kis kockára szeletelt paradicsomot, meghintve zöld korianderrel. A tojás bhurji másik változata a Parsiakuri. Szójás rántotta: szójaszósszal. Hagymás rántotta: a Fülöp-szigetekről eredeztethető. A hagymát vagy megpirítjuk először a serpenyőben és utána adjuk hozzá a tojást, vagy a hagymát összekeverjük a tojással és csak ez után öntjük a serpenyőbe.Rántotta digüeñes: a chilei konyha különlegessége. A rántottát a Cyttariaespinosae nevű helyi gombafajtával készítik. Migas: kukoricás tortillába tekert rántotta, hússal és zöldségekkel.Sültparadicsomos rántotta: gyakori kínai és Fülöp-szigeteki főétel. Gyorsan és könnyen elkészíthető, közkedvelt tizenévesek és egyetemisták körében.

Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu