A fogkefék segítenek fogaink tisztán tartásában, azonban nekünk is viszonoznunk kell ezt a karbantartást, ha sokáig szeretnénk biztonságosan használni őket.
Az idők során az emberek különféle módszerekkel próbálták elmosni fogkeféiket. Egyesek mosogatógépbe helyezik, míg mások szájvízbe vagy műfogsortisztítóba áztatják a fejüket. Vannak, akik lefagyasztják, forró vízbe helyezik vagy drága ultraibolya fényű fogkefetisztítót vásárolnak.
De vajon használnak valamit ezek a módszerek? Tényleg képesek fertőtleníteni otthonunk egyik legfontosabb higiéniai eszközét? Íme minden, amit a fogkefék tisztán tartásával kapcsolatban tudni érdemes.
A fogkefék tisztítása
A fogkefék tisztítása valójában nagyon egyszerű feladat, és nem kell hozzá semmilyen speciális tisztítószer vagy eszköz.
Forró víz
Sem szájvízre, sem műfogsor-tisztítóra, sem pedig ultraibolya-fényű fogkefetisztító eszközökre nem lesz szükség. Már az is rengeteget segít, ha elöblítjük fogkefénket egy kis tiszta, forró vízzel. Ha fogkrémdarabok maradnak a szálak között, akkor öblítsük el alaposabban, hogy eltávolítsuk őket.
Azért elegendő csak forró vizet használni, mert szánkban természetes baktériumok is előfordulnak, amelyekre valójában szükségünk is van szervezetünk megfelelő működéséhez. Ezeket a baktériumokat nem ajánlott teljesen eltávolítani a fogkefékről.
Hogyan védjük meg fogkefénket a baktériumoktól
Nem feltétlenül szabad minden baktériumot eltüntetni a fogkefékről. Ha a természetes baktériumok nincsenek jelen a fogkeféken, akkor a penész, a gombák és más káros mikroorganizmusok vehetik át a helyüket. Ezekre a baktériumokra az ember szájában is szükség van, csak épp nem a fogak és a fogíny körül.
Az Amerikai Fogorvosok Egyesülete (ADA) kutatásai során nem talált semmilyen bizonyítékot arra, hogy a fogkeféken található normális baktériumok bármilyen veszélyt jelentenének az ember szájára.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a fogkeféket nem érdemes tisztán tartani, hiszen ezzel a hatékonyságuk is tovább tart majd. Íme néhány tipp ehhez a Móricz Dental fogászati klinika dentálhigiénikusaitól:
Szárítsuk meg őket teljesen
A fogkeféken élősködő baktériumok anaerob típusúak, ami azt jelenti, hogy oxigén hatására elpusztulnak. Tehát már azzal elintézhetjük az ilyen baktériumok nagy részét, hogy hagyjuk a levegőn megszáradni fogkefénket.
Tároljuk megfelelően
Tároljuk fogkefénket egy nyitott fogkefetartóban, nem pedig egy koszos pohárban, szekrényben vagy fiókban. Az ilyen zárt tárolókban könnyebben alakul ki penész, illetve jobban kedvez az olyan káros baktériumok elterjedésének is, amelyek nem fordulnak elő természetesen az ember szájában. Ezek a kórokozók kellemetlen és veszélyes fertőzéseket okozhatnak.
Nem szabad továbbá letakarni sem a fogkeféket, mert ez szintén a baktériumoknak kedvez.
Cseréljük le fogkefénket, miután felépültünk egy betegségből
A fogkefét gombás és vírusos fertőzések, illetve egyéb betegségek esetében is le kell cserélni – nem alaposan fertőtleníteni, hanem cserélni. Egy cserére lesz szükség a betegség kezelésének megkezdésekor, illetve annak befejezése után.
Ez segít biztosítani, hogy a fogkefén letelepedett kórokozók ne kerülhessenek vissza a szervezetünkbe, illetve ne terjedhessenek át mások fogkeféire a fürdőszobában. A csere sokkal biztonságosabb és egyszerűbb, mint forró vízbe áztatni vagy ecettel elmosni a fogkeféket.
Ne osztozzunk a fogkeféken
Az ember szájának egy természetes baktériummennyiségre van szüksége, de nem másokéra. Sosem szabad osztozni a fogkeféken, különösen nem a gyerekekkel. Az ember szájában a gyerekkori évek során alakulnak ki a szükséges természetes baktériumok, így ezt a folyamatot nem szabad megzavarni.
Nem ajánlott továbbá egymáshoz túl közel tárolni a különböző fogkeféket – semmiképpen ne érintkezzenek egymással.
Cseréljük le rendszeresen
A helyett, hogy megpróbálnánk fertőtleníteni, inkább szokjunk rá fogkefénk rendszeres cseréjére. Egy jó állapotú fogkefe egyenes, láthatóan tiszta és szálai is rendezettek. Ha valahol elszíneződik, lerakódások jelennek meg rajta, vagy a szálak kopni kezdenek és szétállnak, akkor ideje újat venni helyette. Erre általában 3-4 havonta van szükség, vagy még ennél is korábban, ha láthatóan elhasználódott.