Nincs finomabb a saját, kerti földben vagy a teraszon, erkélyen termett valódi piros, zamatos paradicsomnál! Össze se lehet hasonlítani a bolti halványkákkal. De hogyan kezdjünk bele a paradicsomtermesztésbe?
A paradicsom igen hálás növény, és a kezdő kertészek is nyugodtan próbálkozhatnak vele. Ha sikerült egy régi, ízes paradicsomfajtára szert tennünk, akkor érdemes a magját kinyerni, hogy tavasszal elültetve ismét finom csemegéhez jussunk.
A legtöbb növény esetén elég megszárítani a magját, de itt kicsit más a helyzet. A paradicsomban ugyanis egy “csírázásgátló” van beépítve, ami megakadályozza, hogy a magok a növényben kicsírázzanak. Ahhoz, hogy ezt az anyagot eltávolítsuk, erjedést kell beindítani. Hogy hogyan?
Íme a paradicsommag kinyerése lépésről lépésre.
Szedjük le a legédesebb, legérettebb paradicsomot, majd vágjuk ketté és a kanalazzuk ki a magvakat egy üvegedénybe.
Öntsünk rá vizet, és fedjük le az edény tetejét szalvétával, hogy ne kerüljön bele rovar és por.
Néhány nap múlva a víz felszínén penész jelenik meg, a magvak a pohár fenekére süllyednek.
Hogyan tovább?
Ekkor öntsük le a vizet a penészréteggel, paradicsomhússal együtt, majd a magvakat többször öblítsük át, szűrjük le.
A leszűrt magvakat terítsük ki és hagyjuk, hogy teljesen megszáradjanak, ezért minden nap rázogassuk meg kicsit, hogy ne tapadjanak össze. (Papírtörölközőre ne tegyük, mert abba beleragadnak).
Ha már teljesen szárazak, papírzacskóba kell tenni őket, és feliratozva száraz, hűvös helyre tenni.
Csak a genetikailag stabil fajták (pl. magyar tájfajták) esetében lesz olyan a termés, mint az anyanövénynél.
A napfény illata: Szép napot! A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡