Home Életmód Életmód hírek Hogyan egyensúlyozz munka és magánélet között?

Hogyan egyensúlyozz munka és magánélet között?

2015 04 17 074623

Sokszor érzed úgy, hogy nem tudod összeegyeztetni a munkát a magánélettel? A sok munka miatt nem jut elég időd a pihenésre és kikapcsolódásra? Vagy ha netán szünetet adsz magadnak, akkor is az elmaradáson agyalsz? Íme 6 ötlet, hogyan egyeztetheted össze egészségesen életed két fontos szegmensét.

Kora hajnali saját idő.
Akinek gyermekei vannak, családja van és még a munkában is helyt akar állni, annak nincs könnyű dolga megtalálni a saját magára szánható időkeretet. Ha sikerül időben lefeküdnöd, akkor van megoldás! Állítsd az ébresztőórát reggel 5-6 órára, csendben kelj fel, és vonulj vissza. Gyermekeid és párod még alszanak, csend van és nyugalom. Ekkor szánj magadra egy kis időt, készülj fel a munkára vagy foglalkozz magaddal. Háromszor visszanyomni az ébresztőt súlyos következményekkel járhat, hiszen ezek után egész nap a csúszást próbálod majd behozni, így nem marad időd pihenni.

A határvonal-trükk.
Sokan sajnos hazaviszik a munkában felgyülemlett feszültséget és már eleve negatív energiákkal körülvéve lépnek be otthonukba. Ez persze beláthatatlan körülményekhez vezet: otthoni feszültség, veszekedések, sértődések, gyerekekkel való nemtörődömség, és a szent családi idő megcsorbítása.
Csak képzeld el, hogy milyen rossz lehet a gyerekeknek, ha a vacsoránál a két szülő munkahelyi problémákon dühöng, ahelyett, hogy a gyerekekkel beszélgetne. Hozz egy szigorú szabályt: határozz meg egy demarkációs vonalat otthonodban, amit átlépve tilos a munkáról való beszéd és a munkával való foglalkozás. Legyenek szent helyek a lakásban, ahol csak és kizárólag a család számít: az étkező, a nappali, a kert és persze a közös étkezések, programok.

Tudj nemet mondani.
Az emberek évtizedek kemény munkája, valamint a karrier és a magánélet összeegyeztetésének kényes egyensúlyozása után óhatatlanul is elkezdenek kiégni. A kiégés elkerülésének egyik legfőbb lépése az lehet, ha az ember megtanul nemet mondani. Határozd el, hogy mennyit vállalsz, mi a maximum munkamennyiség, ami egészséges, mi az a határ, amibe még belefér a pihenés, a kikapcsolódás és a magánélet, és ne lépd túl ezt a határvonalat. Tanulj meg nemet mondani felkérésekre, túlórára, otthon elvégezendő munkahelyi feladatokra és arra, hogy hétvégén és a szabadnapjaidon bármilyen módon is a munkával kelljen foglalkoznod.

Közös lista a teendőkről.
Sokszor az ember addig nem hajlandó a személyes, magánéletét érintő kérdésekkel foglalkozni, amíg nem fejezte be a munkáját. Ugye veled is előfordult már, hogy addig nem válaszoltál egy barátod üzenetére, amíg nem végeztél a munkával? Vagy hogy addig halogattál egy baráti összejövetelt, amíg szabadnapod nem lett? Remek trükk, ha minden nap írsz egy listát a teendőidről: ezen a listán ne csak a munkával kapcsolatos elintéznivalók és feladatok szerepeljenek, hanem a kikapcsolódással, magánélettel kapcsolatos teendők is. Figyelj arra, hogy a munkafeladatok mellett napi 3-4 olyan dologra is időt szakíts, amit korábban halogattál.

Menj előbb, hogy korábban távozhass.
Sokan abba betegednek bele, hogy nem elég számukra a napi munkaidő, és gyakran kell túlórázniuk ahhoz, hogy mindent elvégezzenek. Ám nem véletlenül tartja úgy a mondás, hogy aki korán kel, aranyat lel. Mi lenne, ha kipróbálnád, hogy 1 órával korábban mész be a munkahelyedre, és a rendelkezésre álló egy órában előre elintéznél egy csomó mindent? Hidd el, könnyebb nap vár rád így, és még az is előfordulhat, hogy lelkiismeret-furdalás nélkül leléphetsz a munkahelyedről egy órával korábban, mert minden feladatot elvégeztél.

Meditálj napközben.
15 percre mindenki leállhat a munkával, bármilyen foglalkozást is űz. Határozz meg egy olyan időpontot, amikor biztosan tudsz egy kicsit pihenni, zárkózz el a külvilágtól és meditálj 15 percen át. Fókuszálj arra, ami pozitív, amiért hálás vagy, ami rád vár, és töltődj fel. Ha nem vagy otthon a meditálásban, egy rövid séta, egy kis napozás vagy egy finom kávé is megteszi. A lényeg, hogy tudatosan csenj magadnak egy kis szabadidőt napközben.

Szelektálj fontos és kevésbé fontos dolgok között.
Tudj lelkiismeret-furdalás és felesleges kompromisszum nélkül szelektálni elvégzendő feladataid, valamint a munka és a magánélet egyensúlyozása terén. Például ne válaszolj azonnal egy olyan e-mailre, ami nem sürgős. Otthon már ne csekkold a maljeidet, vagy ne vegyél fel munkával kapcsolatos telefonokat, ha nem sürgős. Közöld munkatársaiddal, hogy nálad ez a szabály, ragaszkodj az elveidhez konzekvensen, és hidd el, mindenki támogatni fog benne.

Forrás: Marmalade, Fotó: sg.hu

Exit mobile version
Megszakítás