A halőr, ahol tud, segít! Akár ez is lehetne a jelmondata annak a kedden történt különleges vízparti akciónak, amely hűen tükrözni a halőri feladatkör szerteágazó mivoltát, váratlanul előálló helyzeteit. A hódmentésről Facebook oldalán számolt be a Körösvidéki Horgász Egyesület.
Egy bajbajutott eurázsiai hód szorult segítségre, amely a gyomaendrődi Sirató-holtág szivattyúaknájába esett beés önerejéből nem tudott kikecmeregni kelepcéjéből.
Az állatot egy vízügyi dolgozó vette észre, akinek értesítése nyomán jutott el a gyorshír a KHESZ halőreihez. A halőrök vállalták a feladatot, hogy a minden bizonnyal ijedt és akár agresszív, támadó viselkedést is mutatható óriási rágcsálót kimentik szorult helyzetéből.
Az első ránézésre nem is olyan egyszerű helyzetet a halőrök frappánsan oldották meg. A szivattyúszerelvény alá bújó barna bundás bajkeverőt egy merítőhálóba ugratták bele, így a lehető legbiztonságosabban tudták kiemelni a betonveremből. A békés teremtmény fiatal példány, hiszen egy kifejlett egyed akár több mint dupláját is nyomhatja a most mérlegelt 10,10 kilogrammnak.
Hódok
Az eurázsiai hódnak egyébként természetes élőhelyét a szabályozatlan folyók és ártereinek vidéke adta egykoron hazánkban, azonban túlzott vadászata már a folyószabályozások korára, a 19. század közepére kipusztította. Az 1990-es években kezdődött visszatelepítésének hatására szerencsére újból velünk vannak, a Körösök mentét valószínűleg a közép-tiszai program generációi népesítették be a 2000-es évek közepétől. Az első fényképes észlelésüket egy Sebes-Körösön éppen jókor, jó helyen lévő horgásznak köszönhetjük, aki 2007-ban kapott lencsevégre egy példányt. Azóta határokon túlnyúlóan birtokukba vették a Körösök vidékét, a korábban csak mesekönyvekből ismert jellegzetes rágásnyomaikra sok helyen rábukkanhatunk, jelenlétüket azóta kutatók is tanulmányozzák.
Jön a segítség
Sokszor kerülnek bajba állatok, de sok segítőkész ember siet a segítségükre. Szentesen járókelők mentettek december elején egy gólyát. De mentettek meg dobozban kidobott kiskutyákat, bajba jutott egerészölyvet a rendőrség munkatársai. De ugyanígy a “Szolgálunk és védünk!” jegyében mentettek őzet is. De nyújtottak segítséget fészekből kiesett gólyának is! De nem mindig tudnak segíteni, nehéz helyzetben lévő állaton. Így pusztult el a világ legritkább madara vagy a világ legidősebb óriás pandája is.
Forrás, fotók: Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége