Tát — A rendőrségtől kapott levél többnyire nem sok jóval kecsegtet – gondolta Csaba, amikor felbontotta az osztrák hatóságoktól kapott borítékot.
A hatóságok szerint a férfi 147 kilométer/órával száguldott, így 67 kilométer/órával lépte túl a megengedett maximális sebességet a sztrádán. Emiatt 825 euró, azaz közel 250 ezer forintnyi bírságot szabtak ki rá. El is fogadná a büntetést, ám mint kiderült, azt egy olyan utánfutó vontatása miatt kapta, aminek a létezéséról ő nem tud.
–2016 decemberében a párom testvérét látogattuk meg Bécsben. Magyarország felé tartottunk, amikor a határtól nem messze, az autópályán villant a vaku – idézte fel Csaba, aki hangsúlyozza, nem tagadta, hogy gyorsabban hajtott.
– Emlékszem, két autót előztem éppen. Gyorsítottam, számítottam is a büntetésre. Mivel hibáztam, jogosan büntetnek meg. Ám legnagyobb meglepetésemre a bírság szerint rám nem a 130-as tábla vonatkozott – panaszolta.
Az osztrák sztrádákon ugyanis 130 kilométer/óra a sebességhatár, ha személyautóval közlekedik az ember. Ha utánfutó is van az autó mögé csatolva, már csak 80-nal lehet haladni.
– Kérvényeztem, hogy legyenek figyelemmel az anyagi helyzetemre, ám nem küldtünk semmilyen igazolást a levél mellé. Később ugyan pótoltuk, de hiába: a büntetéstől nem tekintettek el – sóhajtott Csaba, akitől megtudtuk, hogy a külföldi hatóságoktól többszöri kérés ellenére sem kaptak semmilyen bizonyítékot a gyorshajtásról, sem az utánfutó létezéséről.
– Segítségért fordultunk már a nagykövetséghez, az osztrák alkotmánybírósághoz, Ausztriában élő ügyvédhez. Már csak abban bízunk, hogy járt már valaki hasonló cipőben és megosztja velünk a tapasztalatait – mondta Csaba, hozzátéve: nem szeretné annyiban hagyni a dolgot. – Elkeseredésemben már arra is gondoltam, hogy leülöm a büntetést egy osztrák börtönben – tette hozzá fejét csóválva Csaba.
Mindenképpen be kell fizetni
A szakjogász szerint ezt az összeget már mindenképpen be kell fizetni, mivel a döntés jogerős.
– Ha valaki nem jelenik meg a tárgyaláson, már csak a jogerős ítéletről értesül. Ilyenkor lehetőség van iratbetekintést kérni, itt pedig a bizonyítéknak is szerepelnie kell, ami alapján a bírságot kirótták. Ha valami nincs rendben, perújítási kérelmet kell benyújtani, a határidőkre viszont figyelni kell – tudtuk meg dr. Kovács Kázmér közlekedési szakjogásztól.
blikk