Nyolc évig tar­tott az út, ennyi idő alatt ért el a Dawn űr­szonda nap­rend­sze­rünk leg­kü­lön­le­ge­sebb boly­gó­já­hoz, a Ce­res­hez. Ren­ge­teg adat ér­ke­zett. Most a NASA élethű ani­má­ci­ó­val mu­tatja be a ti­tok­za­tos kis­bolygó fel­szí­nét. Lé­leg­zet­el­ál­lító képek!

419 millió kilométer távolságra a naptól, a Mars és a Jupiter között kering Naprendszerünk legkisebb bolygója, a Ceres. Létezéséről biztosan alig 200 éve tudunk, többek között ez is oka annak, hogy elképesztő tudományos érdeklődés mutatkozik a törpebolygó iránt.

Mégis milyen bolygó a Ceres? Annyit biztosan lehet tudni, hogy felszíne alatt rengeteg fagyott állapotú víz és benne oldott ásványi anyag található.

Megjelenését olykor csillogó, máskor fehéren világító kráterek teszik igazán izgalmassá – mára kiderült, hogy ez is a fagyott állapotú víz bizonyítéka.

Pusztán emiatt a Ceres később fontos köztes állomása lehet a világegyetem távolabbi pontjaira induló űrmisszióknak. Íme, a NASA csodálatos animációs filmje a Ceresről:

Forrás: Ripost