9.6 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeFőhírekKülföldHeves vitát váltott ki a dél-tiroli határszakaszhoz tervezett határirányítási rendszer

Heves vitát váltott ki a dél-tiroli határszakaszhoz tervezett határirányítási rendszer

Forrás: MTI

Heves vitát váltott ki Ausztriának az olaszországi Dél-Tirollal közös határszakaszához tervezett határirányítási rendszer. A bécsi kormány szándéka ellen tiltakoznak a dél-tiroli politikusok, az ausztriai Tirol tartomány rendőrségének vezetője ugyanakkor pénteken elmondta, hogy „intenzíven” munkálkodnak a tervek kidolgozásán.

Heves vitát váltott ki a dél-tiroli határszakaszhoz tervezett határirányítási rendszer

A hivatalos kormánykommunikációban továbbra is inkább kerülik a kerítés szót, és határirányítási rendszerről beszélnek. Mindez azt jelenti, hogy a migránsok haladását terelőkordonok irányítják, családok, illetve nemek szerint osztják szét őket. A menekülteket regisztrálják, és nemcsak a személyazonosságukat, hanem a csomagjaikat is ellenőrzik. A beutazási ellenőrzés után vagy visszafordítják vagy ellátják és továbbutaztatják a migránsokat egy ausztriai befogadóállomásra. A tervek szerint a tiroli határszakaszon hasonló beléptetőrendszert hoznának létre, mint a stájerországi Spielfeldnél.

A Dél-Tirol számára ez a helyzet tragikus – jelentette ki Dél-Tirol tartományi főnöke, Arno Kompatscher. Az osztrák közszolgálati televíziónak (ORF) csütörtökön adott interjújában aláhúzta: sok éve Tirol európai szinten való újraegyesítéséért dolgoznak, ám most az egészet meghiúsíthatja a menekülthelyzet.

Kompatscher a Der Standardnak adott korábbi interjújában arról beszélt, hogy humanitárius katasztrófát okozna, ha az országok jobban védenék határaikat, hiszen akkor a probléma délre tolódna. Ennek következményeként a migránsok már nem a szárazföldön, hanem ismét a tengeren keresztül érkeznének Olaszországba – emelte ki. Sok ember rekedhet Dél-Tirolban – jegyezte meg.

Philipp Achammer, a Dél-tiroli Néppárt vezetője a Die Presse című osztrák lapnak korábban úgy nyilatkozott, hogy ugyan a sok menekült nagy gondot  jelent, a Brenner-hágónál tervezett lépések mégis nagyobb „érzékenységet” kívánnak meg.

Othmar Karas, az Európai Parlament néppárti delegációjának vezetője szerint a kerítés a „rövidlátó” intézkedések és a gyenge politika jellemzője. A schengeni övezetben felállított kerítések nem oldják meg a problémát, hanem beláthatatlan politikai, gazdasági és pénzügyi következmények lavináját indítják el – mondta az Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa. Úgy vélte, rövid időn belül több kerítés lesz Európában, mint a hidegháború idején, ez szerinte a jelenlegi politikai generáció szégyene.

Günther Platter, Tirol tartomány vezetője támogatja a kormány terveit. A néppárti politikus meglátása szerint a Brenner-hágónál tervezett határirányítási rendszer az utolsó megoldás abban az esetben, ha a menekültek Olaszország felől érkeznek Ausztriába.

Hans Peter Doskozil védelmi miniszter ezt megelőzően ismertetett tervei szerint a tiroli Brenner-hágónál alakítana ki a stájerországihoz hasonló határirányítási rendszert. Werner Faymann osztrák kancellár már korábban az osztrák határellenőrzések drasztikus szigorításáról beszélt valamint arról, hogy ezt kiterjesztené a Brenner-hágóra, vagyis az osztrák-olasz határra is.

A tiroli rendőrség vezetője pénteken elmondta: a terveken a spiefeldi rendszert megalkotó szakértők dolgoznak. Helmut Tomac tájékoztatása szerint a minisztériumi döntés után a kivitelezés akár nyolc-tíz hétig is eltarthat.

A stájerországi Spielfeldnél lévő határátkelő eddig próbajelleggel működött, a jövő héttől azonban három napig „teljes” üzemben engedi át a menekülteket. A korábbi közlések szerint napi kvóta szerint fogadja a migránsokat, azonban pontos számokat még nem közöltek. A karintiai Karavankák-alagút (Karawankentunnel) szakaszán is létrehozhatnak a spielfeldi határirányítási rendszerhez hasonló terelőközpontot, jelenleg a munkálatok tervezési szakasza zajlik. Itt jelenleg naponta legfeljebb ezerötszáz fő lépi át a határt.

Januárban összesen 50 ezren utaztak át az országon és hétezren nyújtottak be menekültkérelmet. Az osztrák belügyminisztérium tervei szerint mintegy ötvenezer, vagyis évente 12 500 menekültet toloncolnak ki Ausztriából 2019-ig.

Január végén arról is döntött az osztrák kormány, hogy idén legfeljebb 37 500 menedékkérőt engednek be az országba, 2019-ig pedig összesen mintegy 130 ezer lehet a számuk. Jelenleg szakértők vizsgálják, hogy jogszerű-e a befogadás felső korlátjának meghatározása.

 

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work