Korábban megérkeznek a családokhoz a szeptemberi támogatások; a családi pótlék, a gyermekvédelmi segély (gyes) és a gyermeknevelési támogatás (gyet) – olvasható az Emmi honlapján a tárca család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkárának bejelentése.
Novák Katalin ismertetése szerint a családtámogatásokat hétfőn utalják el, míg a posta kedden kézbesíti az ellátásokat. Hozzátette: az előrehozott utalás csaknem 1,3 millió családnak jelent majd könnyebbséget.
Az államtitkár a tanévkezdést megkönnyítő intézkedéseket sorolva azt hangoztatta: a kormány minden segítséget megad, hogy a családoknak minél kisebb tehertételt jelentsen a szeptemberi iskolakezdés.
Novák Katalin a családokat segítő intézkedések között említette az ingyenes tankönyvellátást az 1-9 évfolyamon tanuló diákok számára, ami azt jelenti, hogy 1 milliónál több diák kap térítésmentesen tankönyvet.
Számítása szerint egy kétgyermekes családnál ez a támogatás 35 ezer, míg egy három gyermekes családnál akár 50 ezer forintos megtakarítást jelenthet. Közölte, a jövő évi költségvetésben 12,3 milliárd forintot fordítanak e célra, ez 68 százalékkal jelent többet, mint 2010-ben.
Kitért egy friss rendeletmódosításra is, ami szerint az iskolába bevitt tankönyvek súlya nem lehet több 3 kilogrammnál, hogy a gyerekeknek ne kelljen súlyos táskákat cipelniük az iskolába. Közölte, az ingyenes gyermekétkeztetés kiterjesztésének köszönhetően jövőre 72,6 milliárd forint lesz a forrás erre a célra, ez 2010-ben még csak 31,7 milliárd forint volt. Így a bölcsődékben, óvodákban, iskolákban ingyenesen étkező gyermekek száma már 467 ezerre nőtt.
Arról is beszélt, hogy már nemcsak nyáron, hanem minden iskolai szünetben biztosítják az ingyenes közétkezést a rászoruló családok gyermekei számára, és ez jövőre 6,7 milliárd forintba kerül. Közölte, jövőre 4,3 milliárd forint lesz a tovább bővülő iskolatej program, míg az iskolagyümölcs program keretében már csaknem 550 ezer gyerek kap rendszeresen ingyen gyümölcsöt vagy zöldséget.
Palkovics László oktatásért felelős államtitkár azt mondta, 2010-hoz képest jövőre 550 milliárd forinttal nőnek az oktatási rendszerre fordított források, ez a növekvő GDP mellett is emelkedést jelent.
Közölte, szeptembertől mintegy másfél millió gyerek jár majd iskolába. Közöttük 751 ezer általános iskolás, 78 ezer szakközépiskolás, 5800 szakiskolás, 182 ezer gimnazista, 168 ezer szakgimnazista kezdi meg tanulmányait az iskolákban, az óvodások száma pedig 314 ezer.
Azt mondta, a tankerületi központok rendszere, az intézményfenntartói decentralizáció beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A Klebelsberg Központnak gyakorlatilag – az átmenő tételeket leszámítva – nincs ki nem fizetett számlája, és központ számláján jelenleg 125 milliárd forint áll rendelkezésre, mondta.
Arról is beszélt, hogy a nemzeti köznevelési infrastruktúrafejlesztési programban már 25 tanuszodát, tornatermet, iskolát, tantermet adtak át, és készül további 21 tanuszoda, 13 tornaterem, 4 iskola, valamint 6 tornaterem kibővítése is zajlik.
Közölte, a tankönyvek kiszállítása rendezetten történik, ez a hétvégéig összesen mintegy 12 millió tankönyv kivitelét jelenti az iskolákba.
A nemzeti tanévnyitó augusztus 31-én Nagykőrösön lesz a református templomban, az első tanítási nap pedig szeptember 1-jén – mondta.vák Katalin kérdésre válaszolva azt mondta, az egyszülős családok segítését a kormány kiemelten feladatának tekinti, ezért döntöttek úgy, hogy a bölcsődei felvételnél előnyt kapnak. Jelezte azt is, jövőre az egyszülős családok gyermekei várhatóan még nagyobb számban vehetnek majd részt a kedvezményes nyaralási programokban is.
Forrás: adozona
Képek: csalad, Segithetek.blog