forrás: Kossuth Rádió / Vasárnapi Újság

Egyedül Európának nincsen hathatós védekezési módszere a népvándorlási hullám ellen, miközben a többi célterület – Egyesült Államok, Ausztrália, fejlett arab államok – hathatósan lép fel az illegális határátlépőkkel szemben. Ezért a magyar megoldás, a déli határra építendő kerítés lehet az első lépés, mert az a tapasztalatok szerint hetedére csökkenti a zöldhatáron át illegálisan érkezők számát – mondja a biztonságpolitikai szakértő.

A második hullám keményebb lesz

Egy olyan népvándorlási hullámot élünk most át, amelynek második szakasza sokkal nagyobb lesz – mondja a biztonságpolitikai szakértő. A világban ma 210 millió ember, a Föld lakosságának 3 százaléka él távol a családjáról, ám körülbelül 20 éven belül ez a szám elérheti az 500 milliót, ami már kezelhetetlen lesz – figyelmeztet Nógrádi György.

hirmagazin_2015-07-19_131105
MTI/EPA/Georgi Licovski

Csak mi vagyunk védtelenek

A népvándorlásnak ma négy fő iránya van. Ezek közül az egyik az Egyesült Államok, amelynek óriási történelmi szerencséje van, hiszen két oldalról óceán, északról Kanada védi, délen pedig felépítettek egy 2 ezer kilométeres falat a mexikói határnál, a bevándorlás esélye így minimális. A másik fő irány Ausztrália, amely hónapok óta haditengerészeti erőkkel védi magát, és csak azt engedi be, aki szakmai vagy egyéb kritériumok alapján kell, a csempészek pedig pénzt kapnak Canberrától, hogy a szegény délkelet-ázsiaiakat ne náluk, hanem Indonéziában tegyék partra. A harmadik jellemző útirány a gazdag arab országok csoportja. Ide, ha valakinek nagyon jó szakmája van, bemehet, jól is keres, de nem kap állampolgárságot, és egy idő után távoznia kell.

Nem kellenek

A jellemző úti célok közül Európa az egyetlen, amely nem tud mit kezdeni a migrációs kérdéssel. Az öreg kontinensre, ahonnan egyébként 1848-tól 1945-ig többen vándoroltak ki, mint ahányan érkeztek, korábban általában azok jöttek, akik kellettek az EU jogelődjének számító „Hatoknak”: döntően görögök, dél-olaszok, jugoszlávok. A migránsoknak ez az első generációja sikeresen be is illeszkedett, nyelvet tanult, szakmát szerzett, a most érkező 3-5. nemzedék azonban már nem tud, és nem is akar integrálódni, Európának pedig nincs szüksége rájuk, és ez a fő probléma
Afrika tárva-nyitva, dolgozik az albán maffia

A körülbelül négy és fél éve kezdődött „arab tavasz” egyetlen országban, Tunéziában hozott minimális eredményt, itt merényletek tömegeit hajtják végre, hogy ne induljon be a demokratizálódás, a többi, főleg észak-afrikai államban (Líbia, Egyiptom), ahol nyugati segítséggel zavarták el a diktátorokat, működésképtelen demokráciák jöttek létre, és millió számra engedik át területükön a migránsokat Európába. És ma már pontosan tudni azt is, hol vannak az embercsempészet központjai. Fekete-Afrikában például egy Gao nevű város, ahol az emberektől rögtön elveszik Európába jutásra szánt pénzt, és harmadát rögtön megkapja a helyi rendőrség, amely így érdekelt is abban, hogy minél több ember menjen át rajtuk. A pakisztániak, szíriaiak afgánok a balkáni szárazföldi útvonalon jönnek, ahol mostanra az albán maffia vette át az ember-, kábítószer- és szervcsempészetet az olaszoktól, oroszoktól: tíz év alatt csak Albániából egymillió embert hoztak be Nyugat-Európába.

hirmagazin_2015-07-19_131046
MTI/EPA/Georgi LicovskiAz öreg kontinens tehetetlen

Csak tavaly például 170 ezer migráns érkezett Olaszországba, amelynek északi tartományai már nem hajlandók fogadni délről a bevándorlókat, a franciák és a németek többször lezárták déli határaikat, az egész európai rendszer inog, és és egyelőre csak az olasz miniszterelnök G7-es csúcson elhangzott javaslata tűnik célravezetőnek. Matteo Renzi a kérdést három lépcsőben oldaná meg: minden irányból szigorú hírszerző tevékenység kell a Földközi-tengeren, hogy tudni lehessen, honnan indulnak a migránsok, el kell süllyeszteni az őket szállító hajókat, úgy, hogy előtte természetesen az utasokat kimentik, ehhez azonban a BT-ben Oroszország és Kína nem járul hozzá, és rendet kell tenni Líbiában, amit szintén nem vállal senki.

A Balkán újra puskaporos hordó

Mostanra ott tartunk, hogy a 28 uniós államnak csak elképzelései vannak, közös, végrehajtható megoldási javaslatok azonban nincsenek. A merkeli koncepció szerint a volt Jugoszlávia összes tagállamát fel kell venni az EU-ba, az unió élén álló Juncker azonban nem támogatja ezt a megoldást. És bár Nógrádi szerint a német államfő tűnik erősebbnek, az ismét puskaporos hordónak számító Balkán jövője igencsak kérdéses, ráadásul néhány éven belül politikai realitás lesz Nagy-Albánia létrejötte is, amire sem a Balkán, sem Európa nincs felkészülve.

A kerítés segíthet, de nem old meg semmit

Arra a felvetésre reagálva, hogy Merkel ellenzi a kerítés megépítését, Nógrádi emlékeztetett: pár hete a német G7-csúcson 4 méter magas kerítést építettek 7 kilométer hosszan a tüntetők ellen, de angol kérésre falat építenek a franciák Calais-nál, a spanyolok az észak-afrikai enklávékban, kerítést húztak a görögök, a törökök, a bolgárok is, és Európán kívül is rengeteg helyen van ilyen zár. Az is tény, hogy ahol alapos technikával védett kerítést állítottak, hathetedével csökkent a migránsok száma. Görögországban például, amíg nem volt kerítés, az átmenők száma 55 ezer, amióta van, összesen ezer fő. A kerítés tehát elérte a nemzeti stratégiai célt, a megoldás azonban egy egységes európai fellépés lehet, amelyre azonban esély sincs.

Európa gyengül

Miközben tehát a problémát tökéletesen látja, Európa úgy szeretne megszabadulni a migránskérdéstől, hogy szinte semmiben nem tud egységesülni. Mindez persze stratégiailag is jelentősen gyengíti, hiszen az integrálódni nem tudó, akaró migránsok egyre komolyabb közbiztonsági kihívást és növekvő terrorveszélyt jelentenek országaiban, vagy hazatérve az Iszlám Állam soraiban harcolva.

Az ISIS erősödik

Márpedig a Szíria és Irak meghatározott részén saját kalifátust is létrehozni képes ISIS sokkal veszélyesebb, mint az Al-Kaida, és – ez most már jól látszik – csak úgy győzhető le, ha Európa és az USA szárazföldi csapatokat küld oda, ám ezt egy évvel az elnökválasztás előtt Washington biztosan nem vállalja. Eközben pedig az ISIS egy kiváló PR-tevékenységgel megtámogatva terjeszkedik, és a napokban – nyilván a 20 éve történt srebrenciai tragédia okán is – már Szerbiát fenyegeti, úgy, hogy Bosznia-Hercegovinából 1000-2000 ember harcolhat a soraiban.