Hét évvel ezelőtt ezen a napon szenvedett súlyos balesetet Michael Schumacher, amikor fejével egy kőre zuhant síelés közben a Francia-Alpokban. A hétszeres Forma–1-es világbajnok legenda drága orvosi kezelést kap, amely segíthet visszatérni a normális élethez – erre azonban kevés esély van egy francia idegsebész szerint.
Michael Schumacher rendszerint a Francia-Alpokban található üdülőhelyen, Meribelben töltötte a karácsony és szilveszter közötti időszakot a családjával. Így tett azon a végzetes napon, 2013. december 29-én is, amikor egy könnyű pályán a fiával, Mickkel együtt síelt, ám az F1-es legenda letért a kijelölt pályáról és egy köves részre siklott.
Schumacher elesett, és bár volt rajta bukósisak, az kettétört, amikor a feje egy éles szikla peremének csapódott.
Schumacher súlyos agyrázkódást szenvedett (orvosai szerint ha nem viselt volna sisakot, valószínűleg a helyszínen életét vesztette volna), és noha a pályamentők segítségével helikopterrel azonnal a grenoble-i klinikára szállították és megműtötték, kómába esett. Csak hat hónappal később, a világhírű francia agysebész, Gérard Saillant által elvégzett újabb műtétek után tért magához, 2014 júniusában.
Az orvosok teszik zsebre Schumacher rekordgázsiját
Schumachert ezután a svájci Genfi-tónál található luxusvillájába szállították, ahol egy orvosokból és ápolókból álló 15 fős csapat felügyeli a mindennapjait. Brit lapértesülések szerint
a különleges orvosi ellátás heti 115 ezer fontba (46 millió forint) kerül, az elmúlt hét év ápolási összköltsége pedig meghaladja a 20 millió fontot (8 milliárd forint).
Vagyis kijelenthető, hogy a világ egykori legjobban fizetett autóversenyzőjének családja most orvosi ellátásra költi Michael Schumacher minden keresetét.
A Forma–1-es legenda állapotáról 2018 augusztusáig alig-alig érkeztek hírek. Francia lapok akkor Jean Todtra, Schumacher volt ferraris csapatfőnökére és a család barátjára hivatkozva arról számoltak be, hogy az egykori sportoló képes érzelmeket kimutatni.
„Vegetatív állapotban” a koncentráció egykori etalonja
2019 szeptemberében aztán egy őssejtkezelésre szakosodott párizsi sebésznek újabb műtétet kellett végrehajtania Schumacheren, hogy az idegrendszerét stimulálja. Ennek a műtétnek az eredménye azonban nem ismert.
Egy másik neves francia neurológus, Erich Riederer a TMC tévéadónak nemrég azt mondta, hogy Schumacher minden bizonnyal „vegetatív állapotban van”. Az agyspecialista szerint ez azt jelenti, hogy a német tudatánál van, de nem reagál a külvilág ingereire.
Lélegzik, a szíve dobog, valószínűleg fel tud ülni és apró lépéseket meg tud tenni ápolói segítséggel, de ennél többre nem képes.
Arra a kérdésre, van-e esély arra, hogy a hétszeres F1-es világbajnokot újra egészségesen lássuk, Riederer azt felelte: nem hisz benne.
Nincs információ, és ez a legrosszabb hír
Schumacher egészségi állapotáról a család sajtófőnöke, Sabine Kehm szigorú utasítására nem adnak ki információt. Legutóbb felesége, Corinna beszélt róla december 18-án, amikor a Nemzetközi Autósport-szövetség (FIA) különdíját vette át férje nevében az FIA évzáró gáláján. „Michaelnek mindig nagy szívvel fordult az olyan emberek felé, akik valamiben szükséget szenvedtek. Számára mindig jó érzés volt, ha tehetett valamit értük. Mi pedig szeretnénk folytatni a jótékonykodást, amit ő kezdett el” – mondta a német sztár neje. Férje egészségi állapotáról azonban továbbra sem nyilatkozott.
Az 52. életévét január elején betöltő Michael Schumacher 91 futamot és hét világbajnoki címet nyert Forma–1-es pályafutása során a Benetton és a Ferrari csapatok színeiben, amely rekordokat Lewis Hamilton 2020-ban megdöntött, illetve beállított.
hirado