13.5 C
Budapest
2024. május. 6. hétfő
HomeTartalomMúzeumokHelytörténeti Gyűjtemény

Helytörténeti Gyűjtemény

A községháza egyik üres szobája a községi múzeum első, de már szűk hajléka. Egy régi íróasztal a múzeum első berendezése. Érdekes képet adnak a múzeum tárgyai arról, hogy itt falun mit lehet összegyűjteni és azokból következtetni lehet arra, hogy milyen arányban lehet és kell fejleszteni a múzeumok legalsó tagozatát.

Amint belépünk, az első, ami szembeötlik, az öt ezüst serleg, a Tűzoltó Egyesület versenydíjai. Mellettük az ércpénzek különböző időkből, háborús és román megszállás idejéből való papírpénzek és bónok. Továbbá a község címerképe és pecsétnyomata, valamint az egyik helyi dalkör (a MÁV Dalkör) zászlaja és annak szalagjai.

Történeti emlékként sorakoznak a község naplói 1803-tól 1820-ig. A kurrensek könyve 1850-ból, az 1853-as tagosítási térkép, képviselő testületi jegyzőkönyvek 1890-ből, és eseménynapló 1925-től napjainkig. Igen értékes emlék egy adókönyv az 1840-es évekből.

Több katonai emlék: felszerelési tárgy és fegyver a világháborúból – a hazatérő katonák ajándéka.

A községben történt eseményeket és állapotokat is több tárgy örökíti meg. Ezek között találunk egy utcai lámpát a villanyvilágítás előtti időből, egy alabárdot (hosszú szúrófegyver a hegyén tőrrel, hosszú nyélre erősítve), egy vonat összeütközéséből származó síndarabot, a régi templom egyik szobrát és a községről szóló újságcikkeket, egy doktori értekezést (Váczi Mihály: Háromnyomásos gazdálkodás Füzesabonyban), egy táblát a község adófizetőinek névsorával, amiben a község törzslakói is fel vannak sorolva 1720-1735-ig.

A község fejlődését, a háború előtti és utáni állapotokat szemléltető grafikonok mutatják be: népességi, ipari, gazdasági, adózási és kulturális viszonyokat jellemző.

Már a mai szerény keretek között is igen értékes része a múzeumnak a néprajzi gyűjtemény, mely a kihalóban lévő népviselet emlékeit, egyes házi berendezési tárgyakat, edényeket, szövőeszközt, tulipános menyasszonyládát stb. mutat be. A füzesabonyi asszonyok népvisletét két felöltöztetett bábu ábrázolja. Egy menyecske és egy asszony színváltozatokban gazdag ruházata őrzi a kor itteni viseletét.

Néhány kitömött madár, fehérfogoly, víziszalonka, lángbagoly, vörösvércse és egy hermelinnyest utal a község korábbi állatvilágának ritkább példányaira. Néhány megkövesedett fa,- és az artézi kút fúrásánál felhalmozott földrétegek emlékeztetnek a község geológiai viszonyaira. Külön említést érdemel a község területén feltárt bronzkori lelőhely tárgyi emlékei, mely a Füzesabonyi Kultúra néven került a kor feltárt leletanyagába.

Ezeket a tárgyakat kizárólag a lakosság önkéntes adománya és az előljáróság lelkesedése hozta össze, némely felszerelési tárgytól eltekintve. Füzesabony község múzeumának alapítása bizonyítja, hogy a községekben is van helye múzeumalapításnak. Ha a Füzesabony példáját általánosítjuk, megtaláljuk a községi múzeum első kereteit.

A füzesabonyi múzeum egy olyan kis múzeum, amely a helyi emlékeket tárja fel az érdeklődők előtt, bemutatja a község múltját és jelenét, természetrajzi viszonyát, a község népével megismerteti hazánk történelmét, szépségeit, népi kultúránk kicsiny de igaz gyöngyszemét.

Cím: Füzesabony Baross tér 1.
Tel: +36 (36) 341-928
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem