Hejőcsaba Miskolc egyik városrésze, egykor önálló község.
A települést 1067-ben említik először. 1890-ben cementgyár épült itt. 1910. július 7. óta az akkor még önálló települést villamosjárat kötötte össze Miskolccal, ez volt a város második villamosvonala, de 1960-ban megszüntették.
1945-ben Diósgyőr mellett Hejőcsaba volt a másik település, melyet Miskolchoz csatoltak, az elkövetkezendő 40 év folyamán még több másik is követte. Mára Hejőcsaba teljesen egybeépült Miskolccal.
Látnivalók
Római Katolikus Templom – Miskolc-Hejőcsaba, Templom u.
A középkori Csaba községben 1334-35-ben a pápai tizedjegyzék szerint a Szentháromság tiszteletére emelt templom állt. A XVI. század közepén a törökök többször feldúlták a községet, amely a XVII. század végére lakatlanná vált.
A visszatelepedő református lakosság fatemplomot épített magának, ezért a faragott kövekből épült, valószínűleg még román stílusú régi templom, amely a XVII. század végén a reformátusoké volt, gazdátlan, romos állapotban maradt. 1762-ben Simon János nevű molnár közreműködésével – valószínűleg a régi romjain – új kőtemplomot építettek Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére. Ezt gyenge állapota miatt 1816-17-ben újjáépítették, majd 1826-ban támpillérekkel megerősítették. Gúlasisakos, főhomlokzat előtt álló tornyának sarkait lizénák díszítik. a faltükrökben félköríves záródásúak az ablakok.
A templom főpárkánya fölött a tornyot féloromzatok fogják közre. Az oldalhomlokzatokon mélyített falmezűkben 2-2 szegmensívű ablak. Kétboltszakaszos hajója és szentélye csehboltozattal, a félköríves apszis negyedgömb boltozattal fedett. A rokokó főoltár drapériás retabulumán lebegő angyalfigurák láthatók. A diadalívtől balra angyalfigurás rokokó szószék, jobbra gazdagon díszített, hasonló stílusú mellékoltár áll, XIX. századi oltárképpel.
Református Templom – Miskolc-Hejőcsaba, Balassi B. u.
A későbarokk templom 1775-ben épült téglalap alaprajzzal. Meredek tetős hajója falsávos díszítésű, ablakai szegmensíves szemöldökűek. A főhomlokzat elé 1932-ben épült toronyíves féloromfalakkal kapcsolódik a hajóhoz. A templombelsőt barokk, kazettás famennyezet fedi. A hajó két végén egy-egy karzat létesült. Gazdagon díszített barokk szószékének alja kőből készült, koronája fából faragott.
Bárczay-kastély – Miskolc-Hejőcsaba, Sütő J. u. 40.
A Bárczay család egyike a vidék legrégibb nemesi családjának, melynek az eredetét a XIII. század elejére vezetik vissza. ősi fészkük az Abaúj vármegyei (Kassa melletti) Bárcza volt, de már több évszázada birtokuk volt a Borsod megyei Csabán is. A Bárcza községben épült négy kastélyukon kívül szép barokk kastélyuk áll Abaujkéren, s egy kúriájuk Pere községben is.
A barokk eredetű kastély, a XVIII. század második felében épült, 1820 körül klasszicizáló stílusban átépítették. Mai eklektikus alakját a XIX. század második felében nyerte el. Parkban szabadon álló, téglalap alaprajzú, földszintes, részben alápincézett épület. A déli főhomlokzatot középrizalit hangsúlyozza, hat féloszloppal tagolva, amelyek az erőteljes párkányt és fölötte az attikát támasztják alá. A középső három oszlopközben félkör záródású nyílások vezetnek a nagyterembe. Az attika közepén nagyméretű címerpajzs található.
Az északi oldal közepén utólag hozzáépített, hat oszloppal alátámasztott tető alatt terasz ugrik ki. A sík mennyezetes helyiségek a középfolyosóról nyílnak. A pince dongaboltozatos. Az egykori Bárczay- kastélyban a Gárdonyi Géza Művelődési Ház működött 1990-ig, azóta üresen áll. A legújabb tervek szerint felújítása után játékmúzeum kap benne helyet.
Gyógyszertár – Miskolc-Hejőcsaba, Csaba vezér u. 68.
Az egykor önálló Hejőcsaba község gazdag földbirtokosa, a Bárczay család építtette az eredetileg földszintes épületet a XVIII. Század végén. A XIX. század közepén romantizáló stílusban átalakították, s ekkor lett egyemeletes, kontyolt tetejű.
Az utcavonalban szabadon álló, négyszög alaprajzú, alápincézett egyemeletes épület két homlokzatán, mindkét szinten toszkán oszlopos, kosáríves árkádú tornácok húzódnak végig. Helyiségei a csehsüveg boltozatos pince és tornác kivételével sík mennyezetesek.
Ma a földszinten gyógyszertár, emeletén körzeti rendőrőrs működik. Az útszélesítés és a nagy forgalom miatt folyamatosan romlik az állapota.
Cím: Miskolc (Hejőcsaba)Városház tér 8.
Tel: +36 (46) 512 700
E-mail: [email protected]
Web: http://www.miskolc.hu/pages/