Neked mi a véleményed erről?

A dél-koreai légitársaság (Korean Airlines) 801-es járatának katasztrófája, amiben 229-en vesztették életüket, könnyen elkerülhető lett volna a személyzet megfelelő kommunikációja és a leszállás megszakítása, a Boeing 747-es átstartolása esetén, ami azonban különféle, elsősorban a kapitánynak felróható szubjektív okok miatt elmaradt.

Fáradtságtól gyötört kapitányt vezényeltek a járat teljesítésére

A Korean Air 801-es járata (KE801, vagy KAL801) a dél-koreai légitársaság által üzemeltetett menetrend szerinti nemzetközi utasszállító járat volt a szöuli Gimpo repülőtérről az amerikai fennhatóság alatt álló csendes-óceáni sziget, Guam Antonio B. Won Pat nemzetközi repülőtérre. Az 1997. augusztus 5-én induló járat teljesítésére az Amerikai Szamoán zajló sportjátékok miatt megnövekedett utaslétszámra figyelemmel egy nagy befogadóképességű Boeing 747-300-as óriásgépet állítottak be. A HL-7468-as lajstromszámú négy hajtóműves Jumbo Jet 1984 óta állt a dél-koreai légitársaság szolgálatában. Aznap a járatot háromfős személyzet, a 42 éves Park Yong-chul kapitány, a 40 éves Song-Kyung-ho első tiszt és a veterán repülősnek számító 57 éves Nam Suk-hoon fedélzeti mérnök teljesítette.

Park kapitány közel 9000 repült órával rendelkezett, amiből 3192 órát teljesített a Boeing 747-es típuson. A kapitányt nem sokkal korábban tüntették ki. Park gépparancsnoknak eredetileg az Egyesült Arab Emirátusokba, Dubajba kellett volna repülnie aznap, de mivel nem kapott elegendő pihenőidőt a dubaji úthoz, ezért áthelyezték a 801-as járatra. Az első tiszt több mint 4000 repült órával rendelkezett, amelyből 1560 órát teljesített ezen a típuson. A fedélzeti mérnök repülési tapasztalata meghaladta a 13 ezer órát és ugyancsak több mint 1500 órát repült Boeing 747-essel. Aznap a személyzet mellett 16 légiutas-kísérő teljesített szolgálatot a járaton, az ülésekbe pedig 235 utas – közülük hat gyermek volt.

A kapitány ragaszkodott ahhoz, hogy működik az üzemen kívüli műszeres leszállórendszer

A 801-es járat augusztus 5-én helyi idő szerint 20:53-kor startolt el a Szöul-Kimpo nemzetközi repülőtér (ma Gimpo nemzetközi repülőtér, a szerk.) betonjáról. A Guamig tartó mintegy ötórás út egy-két turbulens zóna átrepülésén kívül eseménytelenül telt el. Augusztus 6-án hajnali egy óra körül a személyzet megkezdte a guami Antonio B. Won Pat nemzetközi repülőtér megközelítését. A repülőtér térségében zuhogott az eső, a vizuális látótávolság pedig 300 méterre csökkent, a személyzet ezért a műszeres leszállás mellett döntött. A földi irányítás arról tájékoztatta a személyzetet, hogy a leszállásra kijelölt 6L jelű siklópálya leszállórendszere (ILS) nem üzemel, ám ez a fontos információ elsikkadt a nehéz körülmények közötti leszállásra koncentráló személyzet tagjai között.

Park kapitány 1:35-kor fogott egy jelet, ami alapján azt hitte, hogy az irányítás közlése ellenére mégis csak működik az ILS, holott ez a jel nem az üzemen kívüli leszállórendszertől, hanem egy irreleváns elektronikai eszköztől származott. Az első tiszt és a fedélzeti mérnök észrevette, hogy a repülőgép nagyon meredek szögben ereszkedik, és azt is többször megjegyezték, hogy nem látszik a repülőtér, ám a kapitány ennek ellenére sem szakította meg a süllyedést, hanem tovább folytatta a megközelítést.
A süllyedés közben többször is megszólalt a magasságra figyelmeztető hangjelzés.

61 métert jelzett a műszer, akkor hitte el a kapitány hogy hibázott, de már késő volt.
A mentést a lángok is nehezítették; a Boeing roncsai még a becsapódás után nyolc órával később is égtek.
A balesetet szenvedett Boeing 747-300-as óriásgép műszakilag kifogástalan állapotban volt, emberi mulasztás volt.

A súlyos baleset bekövetkezésében az is közrejátszott, hogy a guami repülőtéren hanyagul kezelték az ILF-rendszer karbantartásával kapcsolatos előírásokat. (Összesen 2 túlélő volt).

Kép: Wikimedia Commons/Michel Gilliand;
Forrás
#boeing , #katasztrófa , #18 +, #tiktok , #hirmagazin,

ElőzőAz egész világot bejárta a csoda híre..
KövetkezőEsküvői zene és szórakoztatás: zenekar vagy DJ? Hogyan válasszunk? Segítünk!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza