A Szigetközben, Mosonmagyaróvár és Győr között fekvő Hédervár névadója – testvérével együtt – német nyelvterületről érkezett II. Géza király uralkodása idején e területre. A királyi udvarban magas tisztséget viselő Héder comes a ma Zsidó-dombként ismert helyen építette fel a birtoka központjául szolgáló első erősséget.
A család később is hűen szolgálta az uralkodókat. Ennek kiemelkedő példáját adta I. Károly idejében Hédervári Dezső, aki a havasalföldi hadjárat során az uralkodó ruháit felöltvén, magára vonta az ellenség támadását, és a harcokban elesett. Vitézi tette azonban megmentette királya életét, aki így megmenekült.
A XVI. század elején Hédervári István – már a ma is álló várkastély helyén – új, reneszánsz stílusjegyeket magán viselő rezidenciát építtetett. II. Lajos király azonban Hédervári Ferenc nándorfehérvári várkapitányt a nagy fontosságú erődítmény 1521. évi eleste után megfosztotta birtokaitól. Hédervárt így Bakics Pál kapta, aki a mohácsi csata utáni belháborúk során – egyes adatok szerint kincsek után kutatva – 1534-ben leromboltatta mind a korai várat, mind a várkastélyt.
Miután a família később I. Ferdinánd pártjára állt, kegyelemben részesült, és ismét birtokolhatta ősei földjét. Ekkor az elpusztított várkastélyt újjáépítették. Eredetileg egy négyzetes alaprajzú, tornyokkal tagolt épületet emeltek, belső udvarán L alakú palotaszárnnyal. A vizesárokkal, felvonóhíddal is ellátott erősséget a következő évszázadokban tovább bővítették.
Hédervár szerencsés földrajzi helyzete miatt a hódoltsági időszak háborús pusztításaitól megmenekült, lényeges károkat nem szenvedett.
Amikor a család férfiágon kihalt, a birtokot házasság révén Viczay János szerezte meg 1685-ben. A XVIII. században nagyszabású építkezésekre került sor. A feleslegessé vált vizesárkot feltöltötték, és ennek helyén új épületszárnyakat emeltek valamint a régieket átalakították. Így az épület jellegzetes, saroktornyos barokk kastéllyá vált, elnyerve mai formáját.
Ez időre már a falak közt őrzött gyűjtemények is országos hírűvé váltak.
A második világháború után a károsodásokat szenvedett épület gazdátlanná vált. A múlt század kilencvenes éveiben aztán magántulajdonba került, és megtörtént helyreállítása is. Jelenleg kastélyszállóként működik.
Cím: Hédervár9178 Hédervár, Fő utca 47
Tel: (+36) 96 213-433
E-mail: [email protected]
Web: www.hedervar.hu