Számos megoldás van a csótányok elleni természetes védekezésre.
A csótányoktól sokan undorodnak, ám nem kizárólag küllemük miatt zavaróak. A bogarak baktériumokkal fertőzhetik meg az élelmiszereket, ezáltal az ember egészségére is veszélyesek lehetnek.
A terjesztett betegségeket emberek és háziállatok egyaránt elkaphatják, a fertőzésveszély azonban még mindig nem minden. A csótányok akár súlyos allergiás reakciókat, asztmás rohamokat is okozhatnak, ami komoly egészségügyi kockázatot jelent az arra érzékenyek számára.
Csótányok jelei a lakásban
A csótányok befészkelhetik magukat a könyvek, ruhák, elektronikai vezetékek közé, ott elpusztult tetemükkel vagy székletükkel fertőzik a tárgyakat, ezek után pedig érintéssel is terjedhet a fertőzés. Ennél kevésbé veszélyes, de kellemetlen jele a csótányok elszaporodásának, hogy enyhe penészes szag lepi el a lakást, amit nem lehet megszüntetni, csak a bogarakkal együtt.
Rovarölő keverékek
A bórax vagy szódabikarbóna és cukor keveréke a kártevők emésztőrendszerét károsítja, ami végül a halálukat okozza. Három rész bóraxot össze kell keverni egy rész cukorral, majd olyan területekre kihelyezni, ahol a csótányok előfordulhatnak. A művelet közben ajánlott kesztyűt viselni. A módszert nem javasolt olyan helyen alkalmazni, ahol kisgyerek vagy háziállat hozzáférhet az elegyhez.
A neem olaj hatásai
A Magyarországon is kapható neem olaj olyan illékony komponenseket tartalmaz, melyek rovarölő hatásúak. Nem kimondott méreg, lassan fejti ki hatását, mégpedig úgy, hogy a rovar szervezetébe kerülve megzavarja életritmusát, amitől elfelejt szaporodni, táplálkozni, és gyakorlatilag éhen hal.
Nem mérgező az ember számára, és olcsóbb is, mint a kémiai megoldások. Két deciliter vízhez egy evőkanálnyi olajat kell önteni, majd az elegyet szórófejes palackba tölteni, illetve jól összerázni. Ezután azokra a helyekre kell spriccelni, ahol előfordulhatnak csótányok.
Hét illóolajat összehasonlítva a kaffir lime bizonyult a leghatékonyabbnak laboratóriumi körülmények között. Két-három deciliter vízhez öt-hat csepp illóolajat keverve, az oldatot szórófejes palackba öntve, a csótányok útvonalát végigfújva lehet védekezni ellenük. A hatásos szerek közé tartozik még a kurkuma-, a szegfűszeg-, a zsályakivonat is.
Néhány illatot sem szeretnek
Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik továbbá a borsmenta- és a teafaolaj is. Az illatos macskamenta is a csótányok természetes eltávolítását szolgálja, ráadásul nem mérgező az emberre és a háziállatokra. A drogériákban kapható teafilterbe kell önteni kisebb mennyiséget, majd elhelyezni a fertőzött területekre. A filtereket néhány naponta kell cserélni.
A kávé olyan aromával rendelkezik, mely előcsábítja a csótányokat a legeldugottabb zugból is. Az egyik leghatékonyabb módja a csótányok megölésének, ha az ital koffeintartalma végez az élősködővel. Ehhez először tegyél nedves kávézaccot papírpoharakba, majd tölts meg néhány edényt vízzel, és helyezd a poharakat a vízbe. Éjjelre a csótányok a kávé illata után bemásznak a vízzel teli edénybe, és megfulladnak.
Forrás: femina.hu