Az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a sport is szóba kerül, ha a vércukorszintünket akarjuk alacsonyan tartani, és még fogyni is szeretnénk. Az egészség szempontjából a sport és a mozgás mindenkinek jót tesz, ez különösen érvényes a cukorbetegekre.
Mielőtt azonban egyszerűen csak elkezdenénk, először tisztázni kell, hogy melyik sportág a legalkalmasabb, milyen fizikai terhelést bírunk, és annak milyen hatásai vannak a vércukorszintre.
A rendszeres mozgás főleg a 2-es típusú diabétesznél nagyon fontos. A fizikai aktivitás révén igen jelentősen javul az inzulinérzékenység. Ha egyúttal a túlsúlytól is megszabadulunk, az pozitív hatással lesz a vércukorszintre. Minél előbb elkezdjük, annál jobb. Hetente egy kevés erőfeszítéssel már sokat elérhetünk. Heti háromszor 30 perc edzés nagyon pozitív hatással lehet az egészségre és a diabéteszre.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy csak némileg változtassuk meg a szokásainkat. A sport fontos, de a megterhelés hamar elriaszthatja az embert. Egyáltalán nem kell határtalan edzéseket teljesítenünk ahhoz, hogy fitten tartsuk magunkat. Nyugodtan menjünk be egy sportüzletbe, vagy nézzünk körül az interneten, és próbáljunk ki modern fitneszkészülékeket.
Ha aztán a mozgás hosszú távon még örömet is okoz, meg fogunk maradni mellette. Még jobb, ha csatlakozunk egy sportos csapathoz, főleg, ha hasonló korúakból áll. Így gyorsabban köthetünk ismeretségeket, ezen kívül jobban kicserélhetjük a tapasztalatainkat, és még kölcsönösen motiválhatjuk is egymást.
Ha az utolsó sporttevékenységünk egy kissé régen volt már, először állítsunk fel egy edzéstervet, és ne kezdjünk azonnal kemény edzésbe. Az idősebb cukorbetegeknek az esetleges szív- és érrendszeri betegségek miatt különösen kell figyelniük a terhelésre. Az egészségünk érdekében pontosan tisztában kell lennünk a vércukorszintünkkel, mielőtt egyáltalán elkezdenénk sportolni, hogy semmiképp se alakulhasson ki hipoglikémia.
Gyógynövények duzzadt lábra
Előfordul, hogy a lábunk megduzzad. Ennek oka lehet a mozgásszegény életmód, az ülő munka, a gyakori és hosszan tartó állás, de a nagy meleg is okozhatja. Mindenestere érdemes kivizsgáltatni, hogy nincs-e a probléma hátterében valamilyen betegség. Ha az orvos megnyugtató választ adott Önnek, akkor a gyógynövényeket hívhatja segítségül, ugyanis egyes gyógynövények javítják a vérkeringést, megszüntetik a vízvisszatartást, így segítségükkel a lábduzzanatot is sikeresen elháríthatjuk. Ha már eleve valamilyen vizelethajtó gyógyszert szed, akkor kerülje el ezeknek a gyógynövényeknek a használatát, fogyasztását!
A petrezselyem egy nagyon hasznos gyógynövény, hiszen erős vízhajtó tulajdonsággal rendelkezik. Emellett olyan vitaminokat, ásványi anyagokat és emellett klorofillt tartalmaz, amelyek jó hatással vannak az emberi szervezetre, így mindenképpen be kell illesztenünk a táplálkozásunkba. A petrezselymet önmagában is lehet rágcsálni, de a friss leveleket salátákba is szórhatjuk.
Sokan csak gyomként tekintenek a gyermekláncfűre, pedig egy rendkívül hasznos gyógynövényről van szó. Természetes vízhajtóként sikeresen hajtja ki a szervezetből a fölösleges vizet és enyhíti, megszünteti a vízvisszatartást, amely gyakran oka a megduzzadt lábaknak. A pitypangot tea, tinktúra és kapszula formájában lehet fogyasztani.
A kínai orvoslás már ősidők óta alkalmazza a Ginkgo bilobát. Ez a gyógynövény szintén csökkenti a vízvisszatartást, de a vérkeringést is javítja. Azonban ha keringési problémája van, a páfrányfenyő szedése előtt mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával. Ez a gyógynövény enyhíti és megszünteti a keringési problémákat, illetve a végtagfájdalom ellen is rendkívül hatásos.
A borsmentának kellemes íze és illata van. Nemcsak az ételeinket fűszerezhetjük meg vele, hanem finom teát és fürdővizet is készíthetünk belőle, sőt lábfürdőt is, hiszen nyugtatja a lábat és csökkenti, enyhíti a lábduzzanatot. Tíz percen keresztül áztassa a lábait hol hideg, hol meleg vízben, amelyekbe előzőleg borsmentaolajat csepegtetett. A borsmenta nemcsak az ödéma ellen nagyon hatásos, de energetizál és fel is frissít.
A gyömbér is egy természetes vízhajtó, amely segít a duzzadt lábak kezelésében. A duzzanatcsökkentésben gyulladáscsökkentő hatása is szerepet játszik. Naponta egy-két alkalommal masszírozza a lábait gyömbéres olajjal. Természetesen naponta kétszer gyömbérteát is iszogathat, de a gyömbér rágcsálása is hatásos lehet a lábduzzanat csökkentésére.
Vízhajtó hatása a tőzegáfonyának is van. Érdemes rendszeresen fogyasztani, ugyanis a szervezet számára egy nagyon fontos antioxidánst, C-vitamint is tartalmaz. A bojtorjángyökér csökkenti az ödémát és a folyadékvisszatartást a végtagokban. Ez a gyógynövény különösen javasolt köszvény kezelésére, amikor nemcsak a lábak, hanem a lábujjak is fájdalmasan megduzzadnak. A gyógynövényből készíthet teát, de a lábfürdővíz is nagyon hatásos. A friss bojtorjángyökeret salátákba is belekeverhetjük és a konyhában zöldségként – mint például a répát – is felhasználhatjuk.
A lábgomba likvidálása házi praktikákkal
A lábgomba nemcsak esztétikus látványt nem nyújt, de rendkívül kellemetlen is, hiszen ég, viszket, hámlik, kivörösödik. A fertőzött területeken apró, vízzel teli hólyagok is megjelenhetnek, és ha nincs kezelve, akkor újabb és újabb bőrfelületek fertőződhetnek meg. A lábgomba veszélyének leginkább azok a személyek vannak kitéve, akik hajlamosabbak az izzadásra, vagy korábban volt már gondjuk ezzel a kellemetlenséggel. Azok a személyek is a rizikócsoportba tartoznak, akik gyakran járnak szaunába, uszodába vagy strandra. Egyes betegségek is elősegítik a lábgomba megjelenését. Ilyen például a cukorbetegség, az alsó végtag keringési rendellenessége vagy éppen a legyengült immunrendszer. Azonban nem kell elkeseredni, mert van megoldás arra, hogy a gombás fertőzés örökké a múlté legyen.
Az ecet egy csodaszer, nem véletlenül használták már nagyanyáink is takarítás során, borogatáshoz vagy éppen a lábgomba eltüntetéséhez. Az ecet fertőtlenítő hatással rendelkezik és még a szűnni nem akaró viszketést is csillapítani képes. Öntsön 3-4 liter meleg vizet egy mosdótálba és adjon hozzá 2-3 evőkanálnyi ecetet. Áztassa a lábait legalább húsz percen keresztül az ecetes vízben, majd törölje szárazra a lábait, különös gondot fordítva a lábujjak közötti részekre.
A teafaolaj szintén fertőtlenítő hatásokkal rendelkezik, de emellett hatékonyan képes elpusztítani a vírusokat, a baktériumokat és a gombákat is. Készítsen saját kezűleg egy lábgombásodás elleni keveréket. Egy üvegbe öntsön 0,5 deciliter növényi olajat. Ez lehet például olívaolaj vagy jojobaolaj, majd csepegtessen bele 20 csepp teafaolajat. Öntsön egy keveset az elegyből egy vattapamacsra, majd mindennap legalább két alkalommal kenegesse ezzel a problémás bőrfelszínt.
Készíthet lábfürdőt illóolajok és szódabikarbóna felhasználásával, amely szintén segíthet. Öntsön néhány liternyi vizet egy mosdótálba, majd szórjon bele 2 evőkanálnyi szódabikarbónát és 20 csepp illóolajat. Ez lehet teafaolaj-, fahéj-, borsmenta-, oregánó- vagy levendula-illóolaj. A szódabikarbónát fertőtlenítésre is használhatjuk. Minden este szórjon a cipőjébe egy kevés szódabikarbónát, amely magába szívja a kellemetlen szagokat és megakadályozza a gombák elszaporodását.
A másik nagyon hatásos szer lábgomba ellen a grépfrútmagkivonat. Egy eldobható műanyag pohárba tegyen egy kevés vizet, ebbe csepegtessen 8-10 csepp grépfrútmagkivonatot. Mártson meg benne egy vattapamacsot, majd kenegesse be vele a kényes testrészt.
A zsályából készített lábfürdő is sokat segíthet a probléma megszüntetetésében. Egy edénybe öntsön egy liter vizet, forralja fel, majd adjon hozzá 1-2 evőkanálnyi zsályalevelet. Szűrje le és adja a lábáztató vízhez. Legalább negyedórán keresztül áztassa a lábait ebben a gyógynövényes vízben. Akár mindennap is elvégezheti a kezelést, míg a lábgomba el nem tűnik.
Forrás: gyogyszernelkul
Képek: quora, Andió, Botanikaland, hobbikert, Wellstarsiker, petrezselyem, Szimpatika, Ginkgo bilobá, Természetes májvédelem, Herbál Diszkont