A vízkő mindig is egy elpusztíthatatlan ellenfelünk lesz a konyhában. Gyakorlatilag szinte bármi, ami vízzel érintkezik, az ki van téve a vízkövesedésnek. Jegyezd meg a cikkben olvasható praktikáinkat, mert ezekkel jelentősen megkönnyítheted a helyzeted.
Hígított ecet és a vízkő eltűnik
„A 10%-os ételecet tökéletesen megfelelő, de hígítatlanul ne használjuk vízkőoldásra. Két rész vízhez egy rész ecetet, vagy – ha hatékonyabb oldószert szeretnénk – egy rész vízhez egy rész ecetet öntsünk. A vízforralót teljesen feltölthetjük az oldattal, hagyjuk benne fél óráig állni, majd forraljuk fel az ecetes vizet, végül alaposan öblítsük ki. A kávé- és teafőző víztartályát teljesen töltsük fel az ecetes vízzel, hagyjuk kis ideig állni, majd főzzük át vele a gépet üresben. Ezt a műveletet – a szennyeződéstől függően – többször megismételhetjük. Végül tiszta vízzel is főzzük át a gépeket. Az elektromos kávéfőzők tejhabosító fúvókáját minden használat után törölgessük át vizes törlővel, mert a tej vékony réteget képez rajta.” – írja az eletszepitok.hu oldal
Milyen gáz, hogy a vízkő belebúlyik még a konyhagépeinkbe is, nem? Bizonyos szempontból igen, de bizonyos szempontból meg nem. Képzeld csak el, például a csempe tisztítását, ott subickolhatod és még lehetne sorolni. A konyhagépeknél viszont csak annyit kell tenned jó formán, hogy beleöntöd az ecetes oldatot és átfőzöd rajta. Ez pedig a legjobb praktika a kávéfőző, illetve vízforralók esetében is.
Azt javasoljuk, hogy amennyiben súlyos a vízkösödés, akkor egy rész ecetet keverj el egy rész vízben. Ez az erősebb változat a vízkő ellen, aztán, ha még mindig nem lett tiszta, akkor meg lehet ismételni a folyamatot. Javasolt továbbá ezt maximum csak kétszer megismételni. Ha viszont még mindig nem vagyunk teljesen elégedettek, akkor harmadjára már csak a gyengébbik keverékkel próbáljuk meg, vagyis két rész vízhez, egy rész ecetet keverjünk. Továbbá semmi esetre se feledd el a végén a tiszta vízzel való átmosást még.
A citromsav is kiírtja a vízkövet
„Ha citromsavat használunk kotyogós kávéfőzőhöz 2 evőkanál citromsavat keverjünk el annyi vízben, amennyit egy adag kávéhoz használunk. A szokásos módon, mintha kávét főznénk, főzzük át. Teafőző, teáskanna esetén: töltsük tele a citromsavas vízzel a kannát, és forraljuk körülbelül negyed óráig. A következő kávé-, teafőzés előtt főzzünk át egy adag tiszta vizet a főzőn.” – olvasható az eletszepitok.hu oldalon
A történet tehát nagyjából ugyanaz, mint az előző ecetes oldal esetében. Itt is át kell főzni a kávégőzőn vagy egyéb konyhai gépen és itt is oldani kell vízben. Ez a változat a szagok szempontjából viszont kellemesebb. Az ecetes oldat utáni tiszta vizes mosás ugyanis valószínűleg többször is el kell végezni, ahhoz, hogy maradéktalanul eltűnjön a gépből az ecetnek a maradványai.
A citromsavas oldat esetében is hasonló a helyzet, viszont ebben az esetben nem fog annyira markánsan érződni már az első mosás után sem. Ha pedig igen, akkor főleg teák esetében szinte semennyire sem fog feltűnnik. Az arányokkal viszont ebben az esetben is ügyelni kell. Ezzel kapcsolatban pedig azt javasoljuk, hogy ha a kávégépet akarod tisztítani, akkor annyi citromsavat használj, amennyi kávét szoktál hozzáadni a kávéfőzéshez. Ha viszont a teafőzőt szeretnédvízkőteleníteni, akkor annyi citromsót használj, amennyi adag tegazt szoktál hozzáadni az adott vízmennyiséghez.
Forrás: eletszepitok.hu
Képek: femcafe.hu, ezermester.hu