11.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeSzabadidőBulvárHazai sztárok lettek kibertámadás áldozatai: Ne hagyjuk feltörni Insta-oldalunkat!

Hazai sztárok lettek kibertámadás áldozatai: Ne hagyjuk feltörni Insta-oldalunkat!

Itthon is mintegy másfél millió ember használja a nagy népszerűségnek örvendő kép- és videómegosztó közösségi alkalmazást, az Instagramot, köztük számos hazai híresség is.

Ha nem ügyelünk eléggé a legfőbb biztonsági előírásokra, akkor sajnos akár egyik pillanatról a másikra is elveszthetjük az irányítást az oldalunk felett, mint ahogy az nem is olyan régen megtörtént Kiss Ramónával (felső kép) és Tápai Szabinával(alsó kép) is. Feltörték a fiókjukat, és galériájuk teljes tartalmát törölték a hekkerek. Kónya Beáta, a Pikrea Instagram marketingszakértője szerint a nagy követőbázissal rendelkező hírességeket gyakrabban érinti ez a probléma, de ettől függetlenül bárkivel előfordulhat. Vegyük sorra, mit tehetünk, hogy elkerüljük a támadást!

Használjunk bonyolult jelszót

Egy erős jelszóval csökkenthetjük az illetéktelen belépések és fióklopások kockázatát. Hogy milyen is a biztonságos jelszó? Nem értelmes szó, legalább 8 karakterből áll, amelyek között vegyesen vannak kis- és nagybetűk, számok és speciális karakterek is, mint például a @, *, % jelek. – Időről időre – akár havonta, másfél havonta – érdemes egy hasonlóan erős jelszóra lecserélni az éppen aktuálisat – teszi hozzá a szakértő.

Kétlépcsős azonosítás

Az alkalmazás beállításai között érdemes bekapcsolni a kétlépcsős beléptetés lehetőséget. Ebben ugyanis az Instagram-fiókunkhoz hozzárendelhetjük a telefonszámunkat is, a telefonunkról pedig vissza kell igazolnunk, hogy az a szám valóban a miénk. – A kétlépcsős azonosítás lényege, hogy nem elegendő csupán a jelszavunkat megadnunk: egy SMS-ben érkező kód bemásolásával igazolnunk kell, hogy a fiók valódi tulajdonosa szeretne belépni az alkalmazásba. Hiába szerzik meg ezután a hekkerek a jelszavunkat, a belépéskor SMS-ben érkező, a belépéshez szintén szükséges kódot már nem látják, így nem tudnak visszaélni a kezükbe került jelszóval – magyarázza Kónya Beáta.

Legyünk elővigyázatosak

A hekkerek sokszor trükkös módon igyekeznek szert tenni a jelszavunkra. Képesek akár azt is elérni, hogy önként átadjuk a jelszavunkat. Hogyan lehetséges ez? Amennyiben elérhető az e-mail-címünk, akkor a rajongók, vásárlók vagy éppen potenciális partnerek mellett rossz szándékú emberek is írhatnak nekünk. Ha egy hekker ilyen formában szeretné kicsikarni belőlünk a jelszavunkat, valószínűsíthető, hogy olyan megbízhatónak tűnő e-mailt ír, amelynek sajnos könnyen bedőlünk. Ilyen lehet például egy hivatalosnak tűnő levél, amely valamilyen veszéllyel fenyeget vagy éppen jutalommal kecsegtet, és egy új weboldalra irányít át. A hekkerek sokszor úgy húzzák csőbe a gyanútlan Instagrammereket, hogy a közösségi oldal arculati elemeit teljes mértékben lemásolják az e-mailben és a létrehozott álweboldalon. A felhasználó pedig nyugodt szívvel adja meg a belépési adatait, és nem is feltételezi, hogy nem az Instagram valódi csapatával kommunikál. Legközelebb azonban már nem tud a korábbi jelszavával belépni az alkalmazásba, mert addigra megváltoztatták azt, és a jelszó-emlékeztető sem működik. Minden egyes gyanús levelet fenntartással érdemes kezelnünk, és külső alkalmazásoknak csak akkor szabad megadni a jelszavunkat, ha meg vagyunk győződve arról, hogy használatuk biztonságos.

Ha megtörtént a baj

Ha még be tudunk jelentkezni a fiókunkba, de látjuk, hogy már több képet is töröltek onnan, azonnal változtassuk meg a jelszavunkat. Ha már nem tudunk bejelentkezni, akkor nyissuk meg az alkalmazást az okostelefonunkon, és ott a bejelentkezésnél a Segítség a bejelentkezéshezre – angolul: need help signing in – kell nyomnunk, majd kövessük az utasításokat.

Forrás: Blikk

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work