7.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárCsillagászat, űrkutatásHáz nagyságú aszteroida suhan el mellettünk ma!

Ház nagyságú aszteroida suhan el mellettünk ma!

Egy nagyobb házhoz hasonló méretű aszteroida halad el csütörtökön a Föld mellett, nagyjából 44 ezer kilométer távolságra, az égitest a tudósok szerint nem jelent veszélyt.

A 2012 TC4 átmérőjét az amerikai űrkutatási hivatal 12-27 méteresre teszi. Ha a Földnek ütközne, jelentős károkat okozna.

Hasonló nagyságú égitest becsapódása 2013-ban Cseljabinszk orosz nagyvárosban komoly következményekkel járt: nagyjából 1500 volt a sérültek száma, 7000 épület rongálódott meg.

Mivel a következő becsapódás csak idő kérdése, a tudósok a 2012 TC4 elhaladásakor fontos információkhoz akarnak jutni, melyekre a jövőben szükség lehet.

Az Európai Űrügynökség (ESA) közleménye szerint az égitest elhaladása “remek alkalom, hogy a Föld-közeli objektumok megismeréséhez és követéséhez szükséges nemzetközi eszközöket teszteljük, és megvizsgáljuk, hogyan tudnánk valódi veszély esetén reagálni”.

Animáció a 2012 TC4 aszteroida október 12-i elrepüléséről. (Fotó: NASA/JPL-Caltech)

“A cseljabinszkihoz hasonló ütközés 40-50 évente következik be. Olyan becsapódás, mint a 108 évvel ezelőtti, amikor egy 40 méter átmérőjű meteorit 2000 négyzetkilométer szibériai erdőt pusztított el, csak 300 évenként ismétlődik” – mondta Rüdiger Jehn, az ESA darmstadti repülésirányítási központjának vezetője.

Minél nagyobb az aszteroida, annál kisebb a találkozás valószínűsége. ”Az a becsapódás, melynek következtében a dinoszauruszok kihaltak, már 65 millió éve történt” – tette hozzá Jehn.

A tudósok becslése szerint évek, sőt évtizedek állnak rendelkezésre a jelenlegi eszközök birtokában, hogy egy nagyobb és veszélyesebb űrobjektum ellen védelmi intézkedéseket hozzanak.

“Kézenfekvő lehetőség a közeledő aszteroida eltérítésére, hogy egy másik objektummal ütköztetjük. Vészhelyzetben atomcsapás is elképzelhető, ám ezt az amerikaiakra kellene hagynunk, Európában ugyanis nem lehetne tesztelni” – magyarázta Jehn.

A tudós szerint a cseljabinszkihoz hasonló kisebb aszteroidák becsapódásait is előre kellene jelezni, mint a tornádóveszélyt, hogy a fenyegetett területen lakóknak legalább egy hetük legyen a felkészülésre és a lehetséges károk enyhítésére.

Forrás: hirado.hu

Kiemelt kép: HIRMAGAZIN.EU

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work