Forrás: MTI

Az Iszlám Államnak jelenleg havonta 80 millió dollár (több mint 23 milliárd forint) a bevétele, de a dzsihadista szervezet az utóbbi időben egyre nehezebben tudja egyensúlyban tartani költségvetését – derült ki az IHS üzleti tanácsadó cég jelentéséből.

Az IÁ kasszájába befolyó pénz fele a „kalifátus” területén élők megadóztatásából, valamint a lakosság javainak elkobzásából származik, míg jövedelmének 43 százalékára a kőolaj-kereskedelemből tesz szert, a maradékra pedig kábítószer-eladásból, az energiapiacról és adományokból – a londoni székhelyű intézet riportja szerint.

Havi 80 millió dollár lehet az IÁ bevétele

Más terrorcsoportoknak nem ennyire sokrétű a bevételi forrásuk – mutatott rá Columb Strack, az ISH szakértője. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az Iszlám Államnak Szíriában és Irakban egy nagy kiterjedésű területet kell igazgatnia és uralnia, vagyis nem csak fegyverekre és pokolgép-készítésre kell költenie a havi 80 millió dollárból.

Először látni annak jelét, hogy a dzsihadista szervezetnek problémát okoz jövedelmének stabilan tartása. A szakértők arról számoltak be, hogy az IÁ egyes jelentések szerint csökkentette harcosainak fizetését, új agráradót vezetett be, továbbá nőtt az áram és más alapvető fogyasztási cikkek ára.

Kezd érződni az IÁ kőolajipari infrastruktúrája ellen az Egyesült Államok vezette katonai koalíció és Oroszország által intézett támadások hatása. Ezenkívül Törökország nehezebb megközelíthetősége, és a török hatóságok fellépése a szíriai határon zajló csempészet ellen is nehezíti a dzsihadisták dolgát.

A terrorszervezet új pénzügyi források után kénytelen nézni, és ezt mindenekelőtt a belső piacon fogja keresni – állapították meg. A londoni intézet egy másik elemzője, Ludovico Carlino elmondta, hogy a dzsihadisták jelenleg 20 százalékos adót vetnek ki a szolgáltatókra, s az embereknek már így is gondot okoznak a fizetnivalók.

Az Iszlám Állam tavaly nyáron jelentős területeket vont uralma alá Szíriában és Irakban, és azóta vaskézzel irányítja az ott élőket. Strack szerint az IÁ hatalmának csúcspontja éppen a területfoglalási időszakra, elsősorban Moszul bevételének idejére tehető. „Azóta területek kerültek ki a dzsihadisták keze közül, és elkezdtek pénzektől elesni” – jegyezte meg.