A minimálbér 2018-ban 138.000 Ft-ra emelkedett. Ez a kötelező minimálbér azonban sok más jövedelmet is befolyásolhat.
Ilyen például a gyermekgondozási díj (GYED), amely alapesetben a gyermek 2. életévének betöltéséig jár, azonban ikergyermekeknél további 1 évig.
Miért fontos a minimálbér összege a GYED szempontjából?Azért mert a havonta GYED-ként adható legmagasabb összeg a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a, mely 2017-ben bruttó 178.500 Ft volt, ami – adókedvezmények nélkül – nettóban 133.875 Ft bevételt jelentett a gyermeket vállalóknak.
Ez a minimálbér emelésével az idei évben ismét emelkedett, hiszen a maximálisan adható GYED-re vonatkozó fenti szabály nem változott, és az sem, hogy az így megállapított GYED összegét minden év január 15-éig felül kell vizsgálnia a folyósító szervnek, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.
Ezek alapján tehát 2018-ban bruttó 193.200 Ft, nettó 144.900.-Ft lesz a havonta maximálisan adható GYED összege! Így havi 11.025 Ft-tal járnak jobban azok, akiknek a keresete alapján már eddig is a maximum ellátást folyósították, és az újraszámítás után is elérik az idei évben meghatározott felső határt.
Sőt, aki érintett a fentiekben, és aki egyidejűleg több gyermek után jogosult GYED-re, az duplán örülhet, hiszen a maximális összeget gyermekenként kell megállapítani. És továbbra se felejtsük el, hogy a GYED mellett munkát is lehet végezni, és mivel a GYED viszonylag hosszú ideig jár, így – természetesen a kereseteket és a biztosítási jogviszonyokat figyelembe véve – érdemes megfontolni, hogy anyuka vagy apuka igényli az ellátást.
Forrás:munkaugyerthetoen.blog.hu